نگران كمبود واكسن كرونا نیستیم/كودكان 5 تا 18 سال 2 نوبت بزنند

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: هم اكنون 50 میلیون دوز واكسن ذخیره در كشور وجود دارد و نگران كمبود واكسن كرونا نیستیم.

1401/02/28
|
09:30

سعید كریمی، با موضوع اقدامات وزارت بهداشت در خصوص واكسیناسیون و مقابله با كرونا، افزود: خوشبختانه در حال حاضر تعداد مراجعین و بستری شدگان مشكوك، محتمل و قطعی كاهش یافته و وضعیت كشور در حالت نسبتاً با ثباتی قرار گرفته است و سیر مرگ و میر در اثر ابتلاء به ویروس كرونا در كشورمان نزولی شده است.

وی با اشاره به افزایش موارد ابتلاء و آمار بیماران در سایر كشورهای دنیا از جمله آمریكا، آفریقای جنوبی گفت: خوشبختانه رتبه كنونی كشور در سطح دنیا كاهش یافته و در رتبه 39 قرار گرفته در حالی كه در چندین ماه گذشته همواره جز ده كشور اول در رتبه بندی تعداد موارد ابتلاء قرار داشته‌ایم.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص تزریق دوز چهارم واكسن كرونا، گفت: در حال حاضر توصیه تزریق دوز چهارم برای افراد بالای 70 سال و افرادی كه بیماری زمینه‌ای دارند یا ضعف سیستم ایمنی با فاصله 4 ماه از تزریق نوبت سوم صورت می‌گیرد.

وی افزود: كاركنان حوزه نظام سلامت و افرادی كه در تماس مستقیم با بیماران هستند با فاصله 4 تا 6 ماه بعد از تزریق نوبت سوم می‌توانند دوز چهارم را تزریق نمایند.

كریمی در خصوص واكسیناسیون كودكان نیز گفت: در حال حاضر تزریق واكسن برای كودكان 5 تا 18 سال برای دو نوبت توصیه می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: كنترل شیوع كرونا با عنایت خداوند، حمایت‌های مقام معظم رهبری، همراهی مردم، مداخلات مؤثر دولت و عزم ملی و رعایت شیوه نامه‌ها و نتیجه همكاری همه اركان كشور بوده است.

كریمی در خصوص اینكه چرا وضعیت فعلی ایران نشان از كاهش قابل توجه ابتلاء و خصوصاً میزان فوت دارد گفت: اقدامات اساسی در كشور برای كنترل كرونا صورت گرفت از جمله وسعت واكسیناسیون، سرعت واكسیناسیون، بازه زمانی انجام آن و مصونیت ناشی از واكسن، نوع واكسن‌های مورد استفاده در كشور كه غالباً ویروس تضعیف شده و یا پروتئین پایه بوده از جمله دلایل اصلی كنترل كرونا در كشور است.

معاون وزیر بهداشت افزود: الزام به رعایت پروتكل‌های درمانی مصوب كمیته علمی در بیمارستان‌ها، واكسیناسیون به موقع اطفال، انجام محدودیت‌های هوشمند و افزایش اطلاعات ما از بیماری و افزایش تجربه‌های درمانی از دیگر دلایل موفقیت در كاهش آمار مرگ و میر است.

وی در خصوص ذخیره واكسن در كشور گفت: هم اكنون 50 میلیون دوز واكسن ذخیره شده و نگرانی از نظر كمبود وجود ندارد.

كریمی در خصوص صادرات واكسن گفت: مطالعات صورت گرفته و نتایج پژوهش‌ها به مراجع علمی دنیا ارائه شده و مقدمات صادرات واكسن نیز فراهم است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به این موضوع كه پاندمی كووید 19 پایان نیافته است و همواره امكان بروز سویه های جدید و تهدیدهای آتی وجود دارد، گفت: نگرانی اصلی ما عادی انگاری و بی توجهی به ویروس توسط مردم و همچنین پدیدار شدن سویه جدید است به طوری كه واكسن‌های موجود در مقابله با سویه جدید قدرت ایمنی زایی كافی نداشته باشند.

كریمی با اشاره به تغییر سیاست‌ها براساس وضعیت اپیدمی گفت: نكته مهم انعطاف پذیری در پاسخ دهی به شرایط است. حفظ ارتباط با مردم و ارائه اطلاعات و هشدارهای صحیح و به هنگام، ضامن سلامت مردم و تداوم همكاری جامعه با سیستم بهداشت و درمان است.

دسترسی سریع