واریانت های جدید كووید 19 می‌توانند از واكسن‌ها فرار كنند

رئیس مركز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی گفت: واریانت های جدید كووید می‌توانند از واكسن‌ها فرار كنند، همانطور كه تعداد بالای موارد بیماری با اومیكرون این را نشان داد.

1401/02/28
|
09:30

علیرضا ناجی افزود: محققان در حال كار بر روی واكسن‌های كووید هستند كه از طریق اسپری‌های بینی تجویز می‌شوند و می‌توانند مانع از حمله ویروس كرونا به بدن در مهم‌ترین و اصلی ترین نقطه ورودی آن، یعنی غشای مخاطی بینی و گلو شوند.

وی با اشاره به اینكه تعداد زیادی كارآزمایی بالینی با واكسن‌های اسپری‌های بینی در حال انجام است، اظهار كرد: ویتنام، تایلند، برزیل و مكزیك در حال حاضر تولید واكسن بینی را پس از موفقیت در آزمایش‌های بالینی آغاز كرده‌اند.

ناجی افزود: ایران نیز واكسنی تركیبی از دو دوز تزریقی و دوز بوستر اسپری مخاطی را در مؤسسه سرم سازی رازی تولید كرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه واكسن اسپری بینی احتمالاً به عنوان یك دوز بوستر در ایالات متحده استفاده بشود، گفت: اما این نوع واكسن‌ها ممكن است به طور گسترده در مناطق كمتر توسعه یافته جهان كه واكسن‌های تزریقی رایج نیستند استفاده شود.

ناجی خاطرنشان كرد: در حال حاضر پیروی از این استراتژی بسیار مهم است، در حالی كه واكسن‌های تزریقی به بدن كمك می‌كنند تا از بیماری‌های شدید جلوگیری كند، واكسن‌های اسپری بینی می‌توانند در وهله اول از ورود ویروس به بدن جلوگیری كنند.

وی با تاكید بر اینكه اثربخشی واكسن‌های تزریقی با گذشت زمان كاهش می‌یابد، افزود: واریانت های جدید كووید می‌توانند از واكسن‌ها فرار كنند، همانطور كه تعداد بالای موارد بیماری با اومیكرون این را نشان داد.

ناجی توضیح داد: اگر بدن خود را به عنوان یك قلعه در نظر بگیرید، واكسن تزریقی واقعاً از نواحی داخلی قلعه بدن شما محافظت می‌كند، بنابراین هنگامی كه مهاجمان وارد می‌شوند، ایمنی حاصله در برابر تصرف این تاج و تخت از قلعه محافظت می‌كند. اما اگر سیستم ایمنی خود را طوری آموزش دهید كه از دروازه‌های قلعه حفاظت كنند، مهاجمان نه تنها برای ورود به داخل با مشكل مواجه می‌شوند، بلكه برای نفوذ به داخل نیز مشكل پیدا می‌كنند.

وی با بیان اینكه واكسن اسپری بینی را می‌توان راحت‌تر تولید و توزیع كرد خاطرنشان كرد: این اسپری‌ها را می‌توان در یخچال معمولی نگهداری كرد، نه در دمای فوق‌العاده سرد مانند واكسن‌های مدرنا و فایزر و در عین حال افرادی كه سوزن را دوست ندارند ممكن است واكسن اسپری بینی را ترجیح دهند. در ضمن این نوع واكسن‌ها بسیار ارزان قیمت تولید می‌شوند

استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با بیان اینكه دانشمندان در تحقیقات خود با چالش‌های زیادی برای تولید واكسن‌های اسپری بینی رو به رو هستند، ادامه داد: اما مطالعات در حیوانات آزمایشگاهی نشان داده است كه دو دوز از واكسن اسپری بینی دارای پاسخ آنتی بادی و سلولی خوبی بوده و به اندازه كافی قوی است كه عفونت كووید را سركوب كند.

دسترسی سریع