كرونا، امتحان برای كشورها بود/توفیقات ایران از چشم جهان پنهان نماند

وزیر بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به مقاله‌ای كه به تازگی از سوی یك موسسه آمریكایی منتشر و به موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران در كنترل كرونا و واكسیناسیون اذعان كرده است، گفت: این توفیقات بزرگ از چشم جهان پنهان نمانده و نخواهد ماند.

1401/02/28
|
09:17

دكتر بهرام عین اللهی در مراسم امضای تفاهم نامه همكاری با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اظهار داشت: مساله كرونا یك امتحان برای كشورها بود چون در همه كشورها اتفاق افتاد و تمام ملت های جهان با آن روبرو شدند. از نظر تهاجم ویروس، كرونا در شرایط یكسان رخ داد اما از نظر مقابله با كرونا، شرایط یكسان نبود.

وی افزود: نظام استكبار در تحریم هایی كه علیه ایران ایجاد كرده بود، ذره ای عقب نشینی نكرد و كارشكنی‌اش ادامه داشت.

دكتر عین اللهی ادامه داد: با این حال و در شرایط تحریم های ناجوانمردانه، دانشمندان و عاشقان انقلاب به ویژه ستاد اجرایی با سوابق درخشان خود به صحنه آمدند. در جریان تولید واكسن كووایران بوده و هستم و می دانم كه شبانه روز تلاش شد تا خوشبختانه این فعالیت انقلابی به نتیجه رسید.

وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: در شرایط موج كرونا با دلتا، بیش از 700 نفر در روز فوت می كردند و هر روز بیش از 50 هزار بیمار جدید شناسایی می شدند اما ستاد اجرایی در مهار این شرایط به ویژه در زمینه تولید دستگاه های اكسیژن ساز و داروی رمدسیویر كمك بسیار بزرگی كرد به طوری كه تولید واكسن، این فضا را در دنیا ایجاد كرد كه ایران می تواند خودكفا باشد.

وی یادآور شد: خوشبختانه بیشتر از یك هفته است كه آمار مرگ روزانه كرونا در ایران تك رقمی است در حالیكه در كشور آمریكا 1900 نفر و كشورهای اروپایی، چند صد نفر تلفات روزانه دارند و این نشانگر قدرت جمهوری اسلامی ایران است كه باوجود تحریم های ناجوانمردانه، می تواند موفق باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به مقاله ای كه به تازگی از سوی یك موسسه آمریكایی منتشر و به موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در كنترل كرونا و واكسیناسیون اذعان كرده است، افزود: این توفیقات بزرگ از چشم جهان پنهان نمانده و نخواهد ماند.

عین اللهی گفت: از ابتدای انقلاب تا كنون مورد تهاجم یا تحریم بوده ایم و برخی محرومیت ها به ما تحمیل شده كه برای جبران این محرومیت ها، ستاد اجرایی در توسعه زیرساخت ها و ارائه خدمات پزشكی از راه دور، نقش موثری ایفا كرده است.

وزیر بهداشت با بیان اینكه اولویت اساسی ما، تقویت شبكه بهداشت و پیشگیری از بیماری هاست، افزود: برخی از مسئولان كشور تصور می كنند وظیفه وزارت بهداشت، صرفا درمان است و به دنبال راه اندازی مراكز درمانی با ظرفیت پایین تخت بیمارستانی هستند كه كار موفقی نیست چراكه باید به دنبال كارهای زیرساختی مانند تقویت شبكه های بهداشتی، درمانی و پیشگیری باشیم به همین منظور امسال 6 هزار مركز بهداشتی ایجاد می شود و هدف ما، پیشگیری از بیماری هاست.

وی افزود: مراكز درمانی باید به سمت تجمیع پیش بروند در عین حال، با توسعه زیرساخت‌های بهداشتی باید مانع از بیماری و نیاز به حوزه درمان شد و همچنین امیدواریم ستاد اجرایی در این زمینه به ما كمك كند.

عین اللهی با اشاره به وضعیت كنونی حوزه دانش بنیان ها و تولید داروها، گفت: تولید مواد اولیه دارویی، اولویت اول ما است و با اینكه 97 درصد از داروهای مورد نیاز در داخل تولید می‌شود اما مواد اولیه برخی از آنها وارداتی است و باید ماده اولیه را هم در داخل كشور تولید كنیم.

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه شهرك دارویی بركت، مجموعه ای موفق و الگوست و باید تسهیلاتی برای شركت های دانش بنیان در نظر بگیریم؛ به طوری كه دانشگاه های علوم پزشكی با همكاری بخش خصوصی، نیازهای دارویی كشور را برطرف كنند.

عین اللهی در حاشیه این مراسم گفت: خدمات ستاد اجرایی در دوران كرونا در حوزه درمان و تولید داروها، تجهیزات و واكسن، به نجات مردم كشورمان كمك كرد. اولین واكسن كرونا در ایران توسط ستاد اجرایی تولید شد كه امروزه یكی از بهترین واكسن ها است.

وی افزود: به دلیل واكسیناسیون گسترده، میزان ابتلا و مرگ و میر بیماران كووید19 در ایران به شدت كاهش یافته است. ستاد اجرایی همواره در محرومیت زدایی به خصوص ایجاد مراكز بهداشتی و درمانی در مناطق محروم و خدمات پزشكی از راه دور نقش داشته و تفاهم نامه ای نیز كه امروز در زمینه همكاری های مشترك با این ستاد امضا شد، اقدامی در همین مسیر است.

كنار وزارت بهداشت هستیم

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در ادامه، سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: ستاد اجرایی در دهه اخیر گام های خوبی در حوزه بهداشت و درمان برداشته و كماكان در كنار وزارت بهداشت و نظام سلامت هستیم و به تكالیف خود ادامه خواهیم داد.

عارف نوروزی در مراسم امضای تفاهم نامه همكاری ستاد اجرایی و وزارت بهداشت اظهار داشت: امروز تعهد ما به حوزه سلامت بیشتر است چراكه افراد و اقشار ضعیف و نیازمند جامعه در نقاط محروم و مرزی، نیازمند خدمات بهداشتی و درمانی گسترده تری هستند.

وی افزود: با نظر وزارت بهداشت، حدود 280 مركز بهداشتی و درمانی به صورت كامل یا به عنوان تكمیل پروژه های نیمه ساخته در مناطق مختلف كشور از جمله 17 پروژه بیمارستانی توسط ستاد اجرایی ساخته شده كه 15 پروژه آن به بهره برداری رسیده است. همچنین در دو سه سال اخیر، ستاد اجرایی قوی تر وارد عرصه مقابله با كرونا شد.

سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) یادآور شد: تا كنون حدود 60 میلیون دُز واكسن كووایران بركت تولید و بخشی از آن به وزارت بهداشت تحویل شده و بخشی دیگر نیز در بخش صادرات استفاده می شود. به دانش فنی ساخت واكسن دست یافته‌ایم كه این ارزشمندتر از محصول است؛ به خصوص كه واكسن كووایران در یك سایت كاملا مدرن ساخته می شود و این مایه مباهات است.

دكتر نوروزی افزود: ستاد اجرایی در تولید 6 داروی ضد كرونا اقدامات قابل توجهی انجام داد و اولین تولید كننده داروی رمدسیویر در منطقه بود كه ابتدا ماهانه 30 تا 45 هزار ویال و پس از آن حدود 200 هزار ویال در ماه تولید كرد. این ستاد همچنین در ساخت و داخلی سازی تجهیزاتی مانند اكسیژن ساز و كیت های تشخیصی اقدامات موفقی داشت.

وی تصریح كرد: ستاد اجرایی با هدف داخلی سازی، تولید انواع داروهای استراتژیك را در دستور كار دارد و اقدامات سه چهار سال اخیر، باعث صرفه جویی ارزی حدود 8 و نیم میلیون دلاری در 47 قلم مواد اولیه دارویی شده است. همچنین دانش فنی 6 آنزیم دارویی مورد تحریم ایجاد شده كه قبلا كامل وارداتی بوده و سالانه 43 میلیون دلار، ارز بری داشته است.

وی اضافه كرد: بزودی كارخانه تولید واكسن ضد سرطان دهانه رحم یا HPV و داخلی سازی واكسن پنتاوالان با حضور وزیر بهداشت، رییس جمهور یا معاون اول وی، افتتاح خواهد شد. یكی از اقدامات بزرگ ستاد اجرایی، ایجاد شهرك دارویی بركت و 50 واحد صنعتی بوده و الان شركت‌های داروسازی در این شهرك تمركز یافته‌اند.

سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از اجرای تله مدیسین یا پزشكی از راه دور توسط این ستاد در كشور خبر داد و گفت: این طرح در 7 شهر محروم سیستان و بلوچستان و 5 شهرستان پاوه، زهك، كلیبر، اسكو و لنده با پوشش حدود 350 هزار نفر و 20 نوع خدمت در 517 نقطه روستایی اجرا شده است.

نوروزی در حاشیه این مراسم نیز گفت: ستاد اجرایی امروز تفاهم نامه ای با وزیر بهداشت امضا كرد تا فعالیت های بهداشتی و درمانی در زمینه های ساخت و تجهیز مراكز بهداشتی و درمانی، فرهنگسازی سلامت، غربالگری بیماری های چشمی نوجوانان، درمان زوجین نابارور، اجرای سیاست های جمعیتی، تقویت شتاب دهنده ها برای گسترش دانش بنیان ها و كاشت حلزون در مناطق محروم و مرزی گسترده تر ادامه یابد.

وی یادآور شد: ستاد اجرایی تا كنون در حوزه مقابله با كرونا حدود 4 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری كرده و متناسب با طرح های مورد تفاهم با وزارت بهداشت، اعتبارات لازم اختصاص می یابد. بازه زمانی این تفاهم نامه 4 ساله است و در صورت نیاز، قابل تمدید خواهد بود. در این تفاهم نامه علاوه بر حمایت از داروهای های تك، كمك به وزارت بهداشت در تولید واكسن ها و كشت گیاهان دارویی، تولید داروهای گیاهی و توسعه فرهنگ طب سنتی نیز پیش بینی شده است.

دسترسی سریع