ایران از بحران جهانی کرونا به سلامت عبور کرده است

وزیر بهداشت، در هجدهمین کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران وکوبا دیپلماسی سلامت را مسیر تحکیم روابط با کشورهای مستقل خواند و گفت: روابط ایران و کوبا، دارای سابقه انقلابی و عدالت خواهانه است.

1401/02/26
|
09:33

بهرام عین اللهی، با بیان این مطلب در هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی فی ما بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کوبا، اظهار داشت: ایجاد ارتباطات راهبردی بین کشورهای دوست از سیاست‌های دولت جدید است که رئیس جمهور بر آن تاکید دارند.‌

وی با قدردانی از حضور معاون نخست وزیر کوبا در ایران و نشست افتتاحیه این کمیسیون، افزود: متأسفانه هنوز روابط تجاری و اقتصادی دو کشور به سطح روابط سیاسی که در تراز بالایی قرار دارد، نرسیده است و امیدواریم با طرحی جدید در کمیسیون بتوانیم در حوزه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی و علمی به توسعه همکاری بپردازیم و به تفاهمات جدید برسیم.

وزیر بهداشت گفت: ایران هفت سال است که ریاست کمیسیون مشترک دو کشور ایران و کوبا را به عهده دارد و طی سالیان گذشته 17 کمیسیون مشترک تشکیل شده است.

عین اللهی با بیان اینکه ایران و کوبا دارای سابقه همکاری مشترک بسیار خوبی در تولید واکسن ضد کرونا هستند، اظهار امیدواری کرد که این تجربه موفق الگوی روابط تجاری و بانکی قرار گیرد.

وزیر بهداشت اظهار داشت: کشورهای مدعی حقوق بشر با تهاجم ناجوانمردانه در قالب وضع تحریم‌ها علیه ایران و کوبا حتی به کودکان هم رحم نکردند و این تحریم‌ها خسارت‌های ناشی از کرونا را چند برابر کرد.

عین اللهی ادامه داد: دولت سیزدهم با روزانه 700 فوتی کرونا، کشور را تحویل گرفت و خوشبختانه امروز فوتی‌ها تک رقمی شده و از این بحران عظیم جهانی به سلامتی عبور کرده ایم.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد هجدهمین کمیسیون مشترک دو کشور ایران و کوبا دستاوردهای خوبی برای گسترش و تعمیق روابط دوجانبه به همراه داشته باشد.

معاون نخست وزیر کوبا: پیشرفت روابط اقتصادی ایران و کوبا راهبردی است

در این مراسم همچنین معاون نخست وزیر جمهوری کوبا گفت: آماده‌ایم که سطح روابط اقتصادی با ایران را به سطح روابط سیاسی برسانیم.

«ریکاردو کابریساس» با اشاره به سوابق درخشان روابط دو کشور ایران و کوبا، گفت: سطح روابط سیاسی ایران و کوبا در حد بالایی قرار دارد و امیدواریم با تفاهم نامه‌ها و اسنادی که در هجدهمین کمیسیون مشترک دو کشور به امضا می‌رسد سطح روابط تجاری و اقتصادی دو کشور نیز گسترش و تعمیق یابد.

معاون نخست وزیر کوبا با بیان سوابق تحریم‌های ظالمانه کشورهای استعماری علیه دو کشور ایران و کوبا و ضرورت توسعه اقتصاد مقاومتی، بیان داشت: پیشرفت روابط ما بسیار راهبردی و در زمینه‌های مختلف اعم از صنایع غذایی، علوم نانو، توسعه پتروشیمی و نفت، بهداشت و سلامت، داروهای بیوتکنولوژی، آب و معادن قابل گسترش است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و کوبا نقطه عطفی در توسعه روابط دو کشور باشد.

دسترسی سریع