تداوم استفاده از ماسك و رعایت پروتكل‌های بهداشتی/ كرونا هنوز تمام نشده است

دبیر كمیته علمی كشوری كرونا ضمن تاكید بر تداوم استفاده از ماسك به خصوص در اماكن عمومی و سربسته، گفت: افرادی كه در برنامه های تلویزیونی در مورد موضوعات مربوط به سلامتی صحبت می كنند، باید تخصص لازم در این زمینه را داشته باشند و ...

1401/03/11
|
09:05

یا براساس منابع موثق اظهار نظر كنند.

دكتر حمیدرضا جماعتی با بیان اینكه بیماری كرونا هنوز تمام نشده است، گفت: در برخی كشورهای آفریقایی و آمریكایی، شاهد افزایش ابتلا به زیرسویه های اُمیكرون مانند BA4 و BA5 هستیم. بنابراین با توجه به گردش ویروس مخصوصا در كشورهای آفریقایی كه درصد واكسیناسیون شان بسیار پایین است، احتمال اینكه با سویه های جدید مواجه شویم، بالا می رود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در آسیا و اروپا، موارد ابتلا به كرونا و مرگ و میر ناشی از آن، ثابت و رو به كاهش است و جهش جدیدی در این كشورها وجود ندارد.

وی گفت: در مورد كشور خودمان، بر اساس پیش بینی های متخصصان به نظر می رسد كه تا سه ماه آینده موج جدیدی از كرونا و افزایش چشمگیری در ابتلا به این بیماری نداشته باشیم و اما بعد از آن و در فصول سرد سال، نمی توان پیش بینی كرد كه چه اتفاقی خواهد افتاد.

دبیر كمیته علمی كشوری كرونا افزود: در حال حاضر زیرسویه های دیگر اُمیكرون مانند BA4، 5BA و BA.X كه در آمریكا و كشورهای آفریقایی غالب است، در كشور ما شیوع پیدا نكرده بنابراین تا زمانی كه مطمئن نشده ایم كه این زیرسویه ها در آن كشورها چگونه رفتار می كنند، باید جوانب احتیاط و پروتكل های بهداشتی را با جدیت رعایت كنیم.

دكتر جماعتی تاكید كرد: توصیه كمیته علمی كشوری كرونا این است كه گروه های پرخطر مانند سالمندان، بیمارانی كه سیستم ایمنی ضعیف دارند و یا داروهای سركوب كننده سیستم ایمنی مصرف می كنند، نوبت چهارم واكسن كرونا را تزریق كنند. كودكان 5 تا 11 ساله هم حتما واكسیناسیون را انجام دهند چراكه كودكان می توانند عامل انتقال بیماری باشند بنابراین تكمیل واكسیناسیون همچنان مورد تاكید كمیته علمی كرونا است.

دبیر كمیته علمی كشوری كرونا ضمن تاكید بر استفاده از ماسك و پروتكل های بهداشتی، خاطرنشان كرد: درست است كه پاندمی از مرحله حاد عبور كرده، اما ویروس همچنان در كشور در چرخش است و پاندمی به پایان نرسیده است لذا باید گوش به زنگ باشیم تا دوباره گرفتار نشویم.

دكتر جماعتی تاكید كرد: افرادی كه در برنامه های تلویزیونی در مورد موضوعات مربوط به سلامتی صحبت می كنند، باید تخصص لازم در این زمینه را داشته باشند و یا براساس منابع موثق اظهار نظر كنند.

بنابر گزارش وبدا، وی گفت: تصمیم گیری های كلان در حوزه سلامت باید از سوی مراجع ذیصلاح، مسئولان، كارشناسان و متخصصان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مطرح شود. اظهارنظرهای شخصی در موضوعات مربوط به سلامتی مورد تایید نیست. مردم اخبار و اطلاعیه های وزارت بهداشت را پیگیری كنند.

دسترسی سریع