توصیه‌هایی برای سلامت ریه

سرطان ریه از جمله بیشترین سرطان‌های تشخیصی و علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است كه سیاست‌های ناكافی در كنترل مصرف دخانیات از جمله دلایل آن محسوب می‌شود.

1399/08/18
|
07:29

سرطان به طور كلی بیماری كشنده‌ای است كه درمانی برای آن وجود ندارد و هنوز مشخص نیست چرا برخی افراد به این بیماری مبتلا می‌شوند. همچنین سرطان ریه یكی از شایع ترین انواع سرطان ها در سراسر جهان است و تا حد زیادی در فشار وارده بر نظام مراقبت‌های درمانی در كشورهای مختلف نقش دارد.

درك فاكتورهای خطرزا در بروز شایع ترین نوع سرطان و آگاهی از نكات مفید برای ایمن نگه داشتن خود در برابر این بیماری بدون شك می تواند در حفظ سلامتی و در امان ماندن از ابتلا به این بیماری موثر باشد.

هرچند بیماریِ سرطان علت مشخصی ندارد اما فاكتورهای مشخصی وجود دارد كه می‌تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به این بیماری كشنده قرار دهد.

فاكتور خطرزا در بروز سرطان ریه

مصرف دخانیات از مهمترین فاكتورها در بروز سرطان ریه است و عامل حدود 22 درصد از موارد مرگ و میر ناشی از سرطان را تشكیل می‌دهد.

به طور كلی، احتمال ابتلای یك مرد به سرطان ریه یك در 15 و این احتمال در زنان یك به 17 است. این ارقام شامل افراد سیگار و غیر سیگاری می‌شود. در مصرف كنندگان سیگار این احتمال بیشتر است هرچند در افراد غیرسیگاری نیز در دوره كنونی احتمال ابتلا كمتر نیست.

اقدامات مفید در پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه

- خودداری از استعمال سیگار یا قرار گرفتن در معرض دودِ آن

- خودداری از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و استفاده از ماسك در هوای آلوده

- كاهش میزان تماس با فاكتورهای خطرزا در محیط كار همچون مواد شیمیایی سمی

- استفاده از دستگاه تصفیه هوا در محیط خانه، كار و خودرو

- نگهداری از گیاهان در محیط های بسته برای پاكسازی هوا

- مرتب ورزش كردن

- رعایت رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی

به گزارش timesnownews، همچنین این روزها بیماری كووید-19 نیز از فاكتورهای خطرزای جدید است كه ریه ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در حالیكه افراد اقدامات احتیاطی را انجام دهند اما كووید-19 باز هم این خطر را افزایش می‌دهد و در صورتیكه وضعیت ریه‌ها سالم نباشد بر زندگی و سلامت كلیِ فرد تاثیر منفی می گذارد. بنابراین، ضروری است بیشتر احتیاط شود و توصیه‌های بیشتری نسبت به ضرورت مراقبت از سلامت دستگاه تنفسی صورت گیرد تا با پیشگیری از ابتلا به سرطان، جان خود را نجات دهیم.

دسترسی سریع