هشدار پلیس درمورد كلاهبرداری درپوشش قرض از دوستان

متاسفانه از یكی از عمده‌ترین جرائمی كه در حوزه فضای مجازی در كشور رخ می‌دهد مربوط به برداشت های غیرمجاز و كلاهبرداری‌های مالی است كه در این میان یكی از شیوه‌ها كلاهبرداری در پوشش دریافت كمك از آشنایان برای واریز وجه است.

1399/07/30
|
09:59

رییس مركز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا نسبت به كلاهبرداری از شهروندان در پوشش دریافت وجه قرضی از آشنایان خبر داد.

سرهنگ علی‌محمد رجبی گفت : در این شیوه افراد سودجو به شیوه‌های مختلف به لیست دوستان یا دفترچه تلفن شهروندان دسترسی پیدا می‌كنند كه عمدتا یا از طریق هك كردن و دسترسی غیرمجاز وارد حساب اینستاگرام، تلگرام و ... شهروندان شده و به اطلاعات دوستان و شماره تماس آنها دسترسی پیدا می‌كنند یا به شیوه های مختلفی اطلاعات دوستان قربانی را پیدا كرده و اقدام به ایجاد صفحات و پروفایل‌های جعلی به نام و تصویر شهروندان كرده و از آن طریق با نزدیكانش ارتباط مجازی برقرار می‌كنند.


رجبی با بیان اینكه مجرمان در مرحله بعد، بدون آنكه شهروند از ورود غیرمجاز به پروفایلش یا ایجاد پروفایلی جعلی به نام خودش باخبر باشد، پیام‌هایی به دوستان او می‌فرستند، گفت: در این پیام‌ها كه از آنان خواسته می‌شود كه با توجه به مشكل مالی كه پیش آمده مبلغی را به حسابش واریز كنند و در ادامه یك شماره كارت برای این افراد فرستاده شده و با طرح ادعاهایی نظیر اینكه شماره كارت متعلق به شریك، فروشنده و ... است، از افراد خواسته می شود كه مبلغ خود را به آن شماره واریز كنند.


رییس مركز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا ادامه داد: در این شیوه صاحب پروفایل هیچ نقشی نداشته و صرفا از اعتبار او میان نزدیكان و دوستانش سوءاستفاده شده و مبالغی به حساب افراد كلاهبردار واریز می‌شود. به همین دلیل نیز توصیه و هشدار همیشگی پلیس به شهروندان این است كه اولا مراقب به اشتراك گذاشتن اطلاعات خود و دوستانشان در فضای مجازی باشند تا به راحتی فردی متوجه روابط و شناسایی نزدیكان افراد نشود. همچنین امنیت پروفایل ها و حساب های كاربری خود در فضای مجازی را ارتقاء دهند تا امكان نفوذ یا هك كردن آن از بین برود.


رجبی اضافه كرد: همچنین شهروندان باید توجه داشته باشند كه اگر با چنین پیام ها و درخواست هایی روبه رو شدند حتما با خود فرد تماس گرفته و پس از صحبت تلفنی و اطمینان از صحت موضوع مبلغ را واریز كنند و به سوال و جواب پیامكی در این خصوص بسنده نكنند.

دسترسی سریع