نقش مصرف بهینه برق خانگی در كاهش آلودگی هوا

كاهش مصرف برق خانگی و مصرف بهینه انرژی توسط افراد جامعه می‌تواند كمك بسزایی به كاهش آلودگی هوا، هدر رفت آب و در نتیجه خسارات وارده به محیط زیست و سلامت افراد شود.

1399/07/20
|
08:48

یك كارشناس ارشد مهندسی انرژی ضمن بیان اینكه نیروگاه‌ها یكی از منابع اصلی انتشار آلاینده‌ها هستند، تاكید كرد: میزان تولید انرژی به تناسب میزان تقاضا و مصرف آن متغیر است و از آنجایی كه بیشترین سهم مصرف انرژی در كشور به بخش خانگی اختصاص دارد، كاهش مصرف برق خانگی و مصرف بهینه انرژی توسط افراد جامعه می‌تواند كمك بسزایی به كاهش آلودگی هوا، هدر رفت آب و در نتیجه خسارات وارده به محیط زیست و سلامت افراد شود.

مشهود مشهودی با اشاره به اینكه امروزه با چالش مصرف آب و انرژی در كشور مواجه هستیم، اظهار كرد: میزان تقاضا و مصرف انرژی در ایران روبه افزایش است و در نتیجه میزان عرضه یا تولید انرژی نیز متناسب با آن افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: در مبحث مصرف انرژی باید گفت كه 33 تا 37 درصد كل مصرف انرژی در كشور در بخش ساختمان هست كه این میزان حدود 2.5 برابر میانگین جهانی است.

مشهودی با اشاره به اینكه دو رویكرد در رابطه با تامین نیاز انرژی وجود دارد، اظهاركرد: یكی از این رویكردها تولید انرژی و دیگری مصرف بهینه انرژی است. تولید انرژی به‌منظور ایجاد تناسب میان عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد و می‌توان گفت از منظر پزشكی مانند درمان است اما در عین حال مصرف بهینه انرژی از منظر پزشكی مانند پیشگیری عمل می‌كند و هزینه‌های كمتر اقتصادی و سلامتی به‌همراه خواهد داشت.

این كارشناس ارشد مهندسی انرژی ضمن تاكید بر اینكه بیشترین مصرف انرژی در بخش ساختمان اتفاق می‌افتد، تصریح كرد: مصرف بهینه انرژی یا اصلاح الگوی مصرف انرژی توسط خانوارها می‌تواند بر كاهش نیاز به احداث نیروگاه‌ های جدید و در نتیجه صرفه‌جویی اقتصادی، كاهش مصرف سوخت و انتشار آلاینده‌ها موثر باشد.

وی ادامه داد: اقلیم ایران خشك و نیمه خشك است اما طبق اطلاعات شركت آب و فاضلاب كشور میزان مصرف آب خانگی در ایران دو برابر متوسط مصرف جهانی است علاوه‌براین میزان بارش سالانه در ایران یك سوم میانگین بارش جهانی است، میزان هدررفت آب در ایران حدود 28 تا 30 درصد است در حالی كه میزان اتلاف آب در دنیا 9 تا 12 درصد است. همچنین میزان برق مصرفی خانوارهای ایران با 80 میلیون نفر جمعیت طبق استانداردهای جهانی معادل با مصرف برق 200 میلیون نفر است. در نتیجه یكی از مهم‌ترین راهكارها در این زمینه، اصلاح الگوهای مصرف آب و انرژی در جامعه است كه بیشتر از همه باید خود مردم به آن توجه داشته باشند.

به گفته این كارشناس ارشد مهندسی انرژی، استفاده از تجهیزات برقی كم مصرف یكی از راهكارهای مصرف بهینه برق است مانند تعویض لامپ‌های معمولی با لامپ‌های كم‌مصرف یا استفاده از تجهیزات برقی كه برچسب انرژی آن‌ها نشان‌دهنده مصرف انرژی و كارایی وسیله مورد نظر باشد.

وی با استناد به صحبت‌های رییس مركز تحقیقات و ارتباط با صنعت شركت آب و فاضلاب كشور خاطرنشان كرد: میزان صرفه‌جویی اقتصادی كاهش 10 درصدی برق مصرفی خانوارها معادل با هزینه راه‌اندازی شش نیروگاه 800 مگاواتی در سال خواهد بود.از طرفی دیگر نیز به‌خاطر صرفه‌جویی انرژی كه در نیروگاه‌ها اتفاق می‌افتد دولت امكان صادرات نفت و گاز معادل با 500 میلیون دلار را خواهد داشت همچنین صرفه‌جویی در مصرف برق خانگی می‌تواند كمك شایانی به كاهش آلودگی هوا و هدر رفت آب در كشور كند.

مشهودی با اشاره به اینكه نخستین بار در سال 1930 موضوع «هزینه‌های اجتماعی تولید انرژی» توسط اقتصاددان‌های انگلیسی مطرح شد و از سال 1990 میلادی این هزینه‌های اجتماعی در محاسبات اقتصادی تولید انرژی در كشورهای اروپایی مد نظر قرار گرفت، اظهار كرد: هزینه‌های اجتماعی تولید انرژی به دو بخش هزینه‌های مستقیم ناشی از عوامل تولید انرژی از جمله نیروگاه‌ها و هزینه‌های غیر مستقیم تقسیم می‌شود كه هزینه‌های غیر مستقیم شامل دو بخش هزینه‌های ناشی از خسارات و آلودگی‌های محیط زیستی و مهم‌تر از آن هزینه‌های سلامتی كه برای افراد ایجاد می‌كند، تقسیم می‌شود.

این كارشناس ارشد مهندسی انرژی با بیان اینكه در كشور طی چند سال اخیر وزارت نیرو نیز توجه خاصی به هزینه‌های اجتماعی تولید انرژی كرده است، خاطرنشان كرد: یكی از مهم‌ترین مسائلی كه باید در مطالعات هزینه‌های اجتماعی مصرف انرژی در نظر گرفت كه معمولا دیده نمی‌شود به‌غیر از هزینه‌های خسارات زیست محیطی و آلودگی هوا بحث هزینه‌های سلامتی است كه مصرف بیش از اندازه انرژی از عوامل آن است و به‌طور متوسط 85 درصد كل هزینه‌های اجتماعی تولید انرژی را شامل می‌شود.

وی در ادامه تاكید كرد: شرایط اقتصادی و وضعیت تحریم‌هایی كه كشور با آن روبه‌رو است تاثیرات مستقیمی بر تعمیرات و نگهداری نیروگاه‌ها دارد همچنین باید توجه داشته باشیم كه وزارت نیرو با در نظر گرفتن تمامی شرایط و امكانات موجود نسبت به احداث نیروگاه‌های جدید یا تعمیر و نگهداری نیروگاه‌های فعلی تصمیم‌گیری و اقدام می‌كند.

این كارشناس ارشد مهندسی انرژی اضافه كرد: در چنین شرایطی شاید كم هزینه‌ترین و موثرترین راهكار برای كاهش آلودگی هوا و خسارات ناشی از آن این است كه هر فرد نسبت به مسئولیت اجتماعی خود در مصرف بهینه انرژی، هزینه‌های اقتصادی، آلودگی ناشی از آن و آسیب به سلامتی خود، خانواده و اطرافیان آگاه باشد و براساس این احساس مسئولیت عمل كند.

مشهودی در پایان گفت: در شرایط اقتصادی فعلی با ارزش‌ترین و موثرترین راهكاری كه می‌توان ارائه كرد این است كه فرد باید نسبت به هزینه‌های اقتصادی و آلودگی ناشی از مصرف بی‌رویه انرژی و آسیبی كه به سلامتی خود، خانواده و دیگران وارد می‌شود، آگاه باشد و براساس مسئولیت اجتماعی در راستای مصرف بهینه انرژی اقدام كند.

دسترسی سریع