3 عامل مهم گرایش جوانان و نوجوانان به مصرف مواد مخدر

روانشناس بالینی و مشاور خانواده با اشاره به 3 عامل مهم گرایش جوانان و نوجوانان به مصرف مواد مخدر گفت: انگیزه‌های مصرف مواد مخدر شكل فانتزی به خود گرفته است.

1399/07/12
|
09:03

دیبا مبین روانشناس بالینی و مشاور خانواده ، درباره علل مهم گرایش جوانان و نوجوانان به مصرف مواد مخدر اظهار داشت: بسیاری از والدین تصور می‌كنند كه وقتی نوجوانانی دچار اعتیاد می‌شوند، در خانواده آنها اعتیاد وجود دارد، فقیر و از لحاظ معیشتی مشكل دارند و یا بچه های طلاق هستند؛ درحالی كه پارامترهای درگیری به اعتیاد در نوجوانان متفاوت از سایر گروه‌های سنی است و آنها اغلب به دلیل استرس و اضطراب، عدم اعتماد به نفس و برای كنترل خشم و عصبانیت رو به مصرف موارد مخدر می آورند.

وی تصریح كرد: بحران‌های دوران بلوغ و نوسانات شدید رفتاری كه از گوشه‌گیری تا شور و هیجان غیر قابل كنترل گسترده است، باعث می‌شود تا بسیاری از نوجوانان در جستجوی آرامش باشند آنها به سرعت درحال تغییر ذائقه و سلایق خود هستند تا مسیر گم شده خود را پیدا كنند به همین دلیل مدتی به دنبال موسیقی و تئاتر و مدتی درصدد ورزش و نقاشی هستند این تغییر رفتار دینامیكی بخشی از هویت‌یابی نوجوان است.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی برخی از نوجوانان كه مهارت‌های اجتماعی را به شكل صحیحی از والدین خود نیاموختند برای كنترل روان خود به سمت آرامش های كاذب می رود تا به نوعی خود را تخلیه كنند و این سرآغاز اعتیاد است.

انگیزه‌های مصرف مواد مخدر شكل فانتزی به خود گرفته است

وی با بیان اینكه انگیزه‌های مصرف مواد مخدر شكل فانتزی و شیك به خود گرفته است، افزود: تحقیقات میدانی نشان می‌دهد كه انگیزه‌ها و الگوهای مصرف مواد مخدر در حال تغییر است و بهانه‌های عجیبی برای اعتیاد در نوجوانان و جوانان وجود دارد به طور مثال برخی از افراد به خصوص دختران برای لاغری و رسیدن به وزن مورد نظر خود به جای ورزش و یا كنترل رژیم غذایی اقدام به مصرف مواد مخدر می‌كنند كه این زنگ خطری برای والدین و جامعه است كه تغییر ارزش و سبك زندگی تا این اندازه باعث كج فهمی در نسل جدید شده است.

مبین اضافه كرد: نوجوانان به مصرف مواد توهم‌زا و محرك بیشتر از سایر مواد علاقه نشان می‌دهند و همین امر باعث شده تا مواد صنعتی با عوارض پرخطر بیش از پیش رونق بگیرد به طوری كه كلكسیونی از مواد مخدر با نام‌ها و دوزهای مختلف هر روز تولید و شناسایی شود.

این مشاوره خانواده ابراز داشت: از آن جایی كه مغز نوجوان در حال پیشرفت و تكامل است، سلول‌های مغزی او پیام‌های بلندتری را به قسمت‌های دیگر نسبت به سلول‌های مغزی فرد جوان می‌فرستد، این پیام‌های شدید كمی عقب و جلو می‌شود و با ایجاد احساسات شدیدی مثل رضایت از یك فعالیت رضایت بخش همراه می‌شود كه در نوجوانان بیشتر از جوانان است. پس می‌توان نتیجه گرفت كه یك نوجوان به مواد حساس‌تر و درصورت یك‌بار تجربه مصرف مواد مخدر میل بیشتری برای تجربه‌های بعدی دارد به همین خاطر والدین باید در این برهه سنی بیش از پیش مراقب رفتارها، مشكلات، دغدغه‌ها و هیجانات فرزند خود باشند.

مبین خاطر نشان كرد: تربیت والدین تأثیر بسزایی در بروز مشكلات رفتاری نوجوانان دارد، رابطه صمیمی والدین و نوجوانان باعث می‌شود تا در هنگام مشكلات و بحران‌های نوجوانی به جای پناه بردن به مواد مخدر و دوستان ناباب، در محیط روانی خانواده باقی بمانند و با به كار گیری مهارت‌های حل مساله مشكلات خود را برطرف كنند. همراه بودن والدین با نوجوانان باعث می‌شود تا از خطرات اعتیاد در امان بمانند به همین خاطر همواره توصیه می‌شود به جای سرزنش و تنبیه به حرف‌های نوجوان گوش داده شود و او را همان طور كه هست بپذیرند.

دسترسی سریع