آیا پشه‌ها ویروس كرونا را منتقل می‌كنند؟

درحالی كه پشه‌ها ناقل برخی بیماری‌ها به ویژه مالاریا هستند، اما كارشناسان با انجام مطالعه ای، اعلام كردند این حشرات قادر به انتقال كووید-19 نیستند.

1399/07/07
|
10:33

به گزارش پایگاه اینترنتی livemint، مراكز كنترل و پیشگیری از بیماری آمریكا اعلام كرده است تا این تاریخ هیچ اطلاعاتی مبنی بر انتقال ویروس كرونا از طریق پشه ها و یا كنه ها وجود ندارد. كووید-19 عمدتا از طریق قطره هایی كه مردم هنگام مكالمه، سرفه یا عطسه در هوا منتشر می كنند از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

اما علت اینكه پشه ها ویروس كرونا را منتقل نمی كنند، چیست؟ یك مطالعه كه به تازگی انجام شده است توضیحی در این رابطه ارائه می دهد. محققان می گویند ویروس كرونا باید ابتدا پشه را آلوده كند و سپس در بدن پشه تكثیر شود تا بتواند آن را به مردم منتقل كند. محققان در این مطالعه ویروس كرونا را به سه گونه مختلف پشه تزریق كردند و مشاهده كردند كه این ویروس در بدن پشه ها تكثیر نمی شود.

طبق گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت تا امروز هیچ گونه اطلاعات و مدركی كه نشان دهنده انتقال ویروس كرونای جدید توسط حشرات باشد، وجود ندارد. در واقع ویروس كرونا یك ویروس تنفسی است كه در درجه اول از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی هنگام صحبت كردن، سرفه یا عطسه فرد مبتلا، یا آلودگی سطوح به این قطرات و ترشحات گسترش می یابد.

از این رو برای محافظت از خود، به طور مرتب دست ها را با آب و صابون بشویید یا شوینده های با پایه الكل ضدعفونی كنید. همچنین، از تماس نزدیك با هر فردی كه سرفه و عطسه می كند، اجتناب كنید.

دسترسی سریع