مادران باردار مصرف اسید فولیك و ید را جدی بگیرند

نایب رئیس انجمن متخصصین زنان ایران، با اشاره به كیفیت مناسب مكمل های دارویی و غذایی تولید داخل ویژه مادران باردار، مصرف اسید فولیك و ید در دوره بارداری را جدی بگیرید.

1399/07/06
|
08:13

مریم كاشانیان، در حاشیه بازدید از خطوط تولید دارو و مكمل‌های دارویی و غذایی كارخانه داروسازی خوارزمی در گفتگو با خبرنگاران، با تاكید بر كیفیت مكمل‌های غذایی دارویی تولید داخل، اظهار داشت: وضعیت داروخانه‌های كشور در سال‌های گذشته به گونه‌ای بود كه بسیاری از مكمل‌های دارویی و غذایی مورد نیاز مردم از خارج تأمین می‌شود، ولی امروز شاهد امكانات و تجهیزات مناسب و تولید با كیفیت مكمل‌های دارویی و غذایی، به ویژه در حوزه دارو و مكمل‌های دارویی غذایی مورد نیاز بانوان و مادران هستیم.

وی افزود: این موضوع واقعاً باعث افتخار و مباهات است كه به واسط تلاش داروسازان كشورمان، بدون هیچ دغدغه و نگرانی بابت كیفیت مكمل‌های داخلی، می‌توانیم آنها را تجویز كنیم.

استاد دانشگاه علوم پزشكی ایران، گفت: من خودم برای خانواده ام از همین دارو و مكمل‌های دارویی غذایی داخلی تجویز می‌كنم، به ویژه اینكه در سال‌های اخیر رقابت در میان شركت‌های تولیدی، باعث رشد كیفیت در محصولات مكمل‌های غذایی دارویی تولید داخل شده است.
وی ادامه داد: زمانی كه ما محصولات خارجی را مصرف می‌كنیم، اساساً ریسك حمل و نقل و فرآیندهای گمركی و حتی تقلب را به جان خریده‌ایم ولی در خصوص مكمل‌های تولید داخل، ایمنی و اطمینان بیشتری نسبت به اصالت و كیفیت آن وجود دارد و كارشناسان سازمان غذا و دارو كنترل و نظارت ادواری دارند.

كاشانیان گفت: مصرف برخی ریز مغذی‌ها از قبیل اسید فولیك، ید، ویتامین D، آهن و كلسیم در دوره بارداری حائز اهمیت است و به صراحت می‌توان گفت كه تأمین آنها سرنوشت ساز است و به همین دلیل برای اطمینان از تأمین آنها توصیه می‌شود كه از مكمل‌های دارویی و غذایی استفاده شود و خوشبختانه با سرمایه گذاری‌هایی كه در داخل كشور صورت گرفته و بهره مندی از دانش فنی، می‌توانیم با اطمینان خاطر از مكمل‌های تولیدشده توسط شركت‌های داروسازی كشورمان استفاده كنیم

وی تاكید كرد: از جمله مهم‌ترین و معتبرین مكمل‌هایی كه در دوره بارداری مورد نیاز است، فولیك اسید است. مطالعات نشان داده كه تجویز فولیك اسید برای یك خانم در پیش از بارداری، در زمان تشكیل سلول تخم، ضروری است تا جلوی ناهنجاری‌های لوله عصبی جنین گرفته شود و به همین دلیل اكنون برای تمامی خانم‌هایی كه قصد بارداری دارند، باید حداقل یك تا سه ماه قبل از بارداری، مصرف اسیدفولیك آغاز شود و در مدت بارداری هم مصرف آن را ادامه دهند. البته باید توجه داشت كه مصرف بیش از اندازه آن می‌تواند نگران كننده باشد.

دسترسی سریع