اورژانس در ایستگاه‌های جدید مترو استقرار می‌یابد

رییس مركز اورژانس تهران با بیان اینكه در ایستگاه‌های فعلی مكانی برای حضور تكنسین‌های اورژانس تعریف نشده، گفت: این ضعف در ایستگاه‌هایی كه در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید، برطرف و تكنسین‌های اورژانس با امكانات كافی مستقر می‌شود.

1399/07/08
|
07:18

پیمان صابریان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره حضور كمرنگ تكنسین‌های اورژانس در داخل ایستگاه های مترو گفت: ایستگاه های قابل بهره برداری مترو قدیمی است و در آن زمان مكانی برای استقرار تكنسین های اورژانس تعریف نشد.

وی افزود: بدلیل تراكم بالای جمعیت و همچنین نبود مكان مناسب نمی توان تكنسین های اورژانس را در ایستگاه های فعلی مستقر كرد اما در ایستگاه هایی كه در آینده به بهره برداری خواهد رسید این ضعف برطرف شده است.

رییس مركز اورژانس تهران از راه اندازی سیستم هات لاین در ایستگاه های مترو خبر داد و گفت: با راه اندازی این سیستم اگر فردی در ایستگاه های مترو نیاز به خدمات درمانی باشد از طریق اتاق فرمان بلافاصله با مركز اطلاع رسانی اورژانس تماس گرفته می شود و با راه اندازی این سیستم جلوی مزاحمت های تلفنی گرفته شده‌است.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: در یكسال گذشته تا كنون شرایط متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته داشتیم و از زمانی كه دچار اپیدمی كرونا شدیم شرایط تمام جامعه تغییر كرد و با توجه به اینكه خط مقدم مقابله با ویروس اورژانس است دچار تغییرات شدیم.

صابریان ادامه داد: در شرایطی كه بیشتر كارمندان به مرخصی و دوركاری رفتند تكنسین های اورژانس تهران همچون همیشه پای كار بودند و در شرایط كرونایی نیز مشغول به خدمت بودند.

تماس های اورژانس تهران 2 برابر شد

وی تاكید كرد: با توجه به اینكه اورژانس فوریت‌های پزشكی است و ما سكته‌های قلبی، مغزی و تصادفات را همچنان داریم بیماری كرونا باری مضاعف شد و باعث شد كه تعداد ماموریت‌ها و تماس‌ها افزایش پیدا كند و تعداد تماس‌ها به دو برابر ماكزیمم سال‌های گذشته رسید.

صابریان با اشاره به راه اندازی دیسپچ كرونایی در مركز اورژانس تهران نیز گفت: در این سیستم پزشكان، پرستاران و كارشناسان بطور میانگین به سوالات حدود 25 هزار تماس در روز پاسخ داده شد و به نوعی مشاوره رایگان در مورد بیماران كرونایی به شهروندان ارائه شد و در حال حاضر نیز این طرح همچنان ادامه دارد.

وی درباره ماموریت تكنسین های اورژانس تهران نیز گفت: روزانه حدود 5 هزار ماموریت در سطح شهر انجام می شود كه 10 تا 20 درصد این ماموریت ها مربوط به بیماران كرونایی است.

تقدیم 2 شهید راه سلامت به كشور

رییس مركز اورژانس تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رشادت های تكنسین های این مركز در این شرایط سخت گفت: تاكنون 2 نفر از تكنسین های اورژانس تهران در راه سلام شهید شدند و حدود 250 نفر از تكنسین های خدوم نیز درگیر این ویروس شدند.

وی با اشاره به سایر خدمات این مركز در یك سال اخیر نیز گفت: كد 247 از سال 95 شروع به فعالیت كرد كه روزانه 10 تا 15 نفر از این خدمات استفاده می كنند و همچنین كد 724 نیز فعال داریم كه در این كد نیز روزانه 15 تا 20 نفر از خدمات این كد استفاده می كنند كه راه اندازی این كدها برای بیماران سكته های قلبی و مغری است و این طرح ها از عارضه‌دار شدن افراد پس از سكته‌ها جلوگیری می‌كند.

صابریان به افزایش سطح رضایتمندی شهروندان از فعالیت تكنسین های اورژانس تهران نیز گفت: هیچ سازمانی به سطح رضایتمندی این مركز نرسیده و میزان سطح رضایتمندی شهروندان از خدمات اورژانس تهران به رقم بی سابقه 84.25 رسیده است.

37 پد بالگرد در تهران داریم

وی درباره فعالیت اورژانس هوایی نیز گفت: با كمك شهرداری ها حدود 37 پد بالگرد در سطح شهر و شهرستان های استان داریم كه روزانه یك یا دو پرواز انجام می دهیم و بطور میانگین در هر سورت پرواز نیز 2 تا 3 مصدوم به مراكز درمانی منتقل می شوند.

به گفته صابریان، مركز اورژانس تهران 2 بالگرد دارد و تلاش می كنیم در این زمینه نیز خود را تقویت كنیم.

وی در بخش دیگری ازسخنانش افزود: 230 دستگاه موتورلانس در سطح شهر تهران داریم كه روزانه حدود یك هزار و 300 ماموریت توسط این موتورلانس ها انجام می شود و با توجه به ترافیك خیابان های تهران این موتورلانس ها كمك می كند كه عوامل اورژانس زودتر بر سربالین بیمار حاضر شوند.

به گفته صابریان، با راه اندازی این موتورلانس ها سرعت رسیدن عوامل اورژانس افزایش یافته و میانگین رسیدن عوامل اورژانس بیشتر از 16 دقیقه نیست و همچنین روزانه بین ٣٠٠ تا ٣5٠ نوار قلب را متخصصین اورژانس تهران رصد میكنند.

مزاحمت های تلفنی كاهش یافت

وی درباره تعداد مزاحمت‌های تلفنی گفت: تعداد این مزاحمت‌ها نسبت به قبل كاهش پیدا كرده، پیش از این حدود ٢٠ تا ٣٠ درصد مزاحم تلفنی داشتیم كه طی ٢4 ساعت گذشته در میان ١6 هزار تماس 4٨٣ مزاحمت تلفنی داشتیم.

صابریان در خصوص آمادگی اورژانس تهران برای مقابله با كرونا در پاییز و زمستان نیز گفت: برای فصل پیش رو آمادگی داریم و امیدواریم كه مشكل خاصی نداشته باشیم.

دسترسی سریع