دهانشویه‌ تاثیری در پیشگیری از ابتلا به كرونا ندارد

دهانشویه ها فقط باعث از بین رفتن باكتری‌های مفید دهان می شوند و هیچ تاثیری در جلوگیری از ابتلا به كرونا ندارند.

1399/07/02
|
09:08

مینو محرز متخصص بیماری‌های عفونی درباره افزایش آمار مبتلایان كرونا اظهار داشت: جهش كرونا در خردادماه بود كه بعد كاهش پیدا كرد اما پس از تجمعات، مسافرت ها و برگزاری كنكور سراسری دوباره با افزایش شدید آمار مبتلایان و مرگ و میر مواجه شدیم و با بازگشایی مدارس وضعیت بدتر هم خواهد شد.

وی افزود: ما دائم در روی موج هستیم و موج اول و دوم و سوم معنا ندارد.

محرز در خصوص اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر ثبت سفارش 20 میلیون واكسن هندی خاطرنشان كرد: قاعدتا بخش واكسیناسیون وزارت بهداشت تنها واكسن هایی را مورد تایید قرارمی‌دهد كه توسط سازمان جهانی بهداشت، FCA آمریكا و یا اتحادیه اروپا تایید شده باشند و در صورت عدم تایید آن این واكسن ها وارد نخواهد شد.

وی درباره واكسن روسی آنفلوآنزا گفت: روسیه واكسن های خود را به مراكز بین المللی جهت تایید نمی فرستد ولی من چون شخصا اطلاعی از روند ساخت آن ندارم نمی توانم آن را تایید یا رد كنم.

عضو ستاد علمی كرونا درباره واكسن های هندی گفت: هندوستان بزرگترین كارخانه های تولید واكسن را دارد و حتی یونیسف واكسن های مورد نیاز برای ریشه كنی سرخچه و اوریون در سال های گذشته را از كارخانه های هندی تهیه كرد و پس از آن در ایران مصرف شد. این كارخانه ها از امكانات تولید انبوه واكسن برخوردارند.

محرز درباره داروی اكتمرا در اثر بخشی جهت بهبود بیماران كرونایی افزود: داروی انتخابی برای درمان كرونا وجود ندارد اكتمرا داروی ضد ویروس نیست. اكتمرا جدیدترین دارویی است كه برای درمان كرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی داروهای مورد استفاده تا به امروز از تاییدیه سازمان بهداشت برخوردارشده اند؛ اما قطعیتی برای تاثیر گذاری این داروها وجود ندارد.

وی تاكید كرد: قیمت اكتمرای وارداتی 80 میلیون و قیمت تولید داخل 2 میلیون است اما هنوز با اینكه برای بیماران بسیار بدحال استفاده می شود اثر بخشی قطعی آن در درمان كرونا تایید نشده است.

عضو ستاد علمی كرونا با تكذیب تاثیر گذاری دهانشویه ها در ازبین بردن ویروس كرونا گفت: باكتری‌هایی در دهان وجود دارد كه برای بدن لازم هستند و می‌توانند از بروز بیماری جلوگیری كنند در حقیقت سیستم ایمنی بدن را بالا می برند. استفاده از دهانشویه ها تنها این باكتری‌ها را از بین می برد. تنها توصیه مفید در این زمینه مرطوب نگه داشتن دهان و استفاده مكرر از مایعات است.

محرز درباره كاهش استفاده از ماسك توسط ایرانیان با اظهار تاسف گفت: تنها راه های موثر در جلوگیری از ابتلا به این بیماری شست‌وشوی مكرر دست‌ها، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسك است. افرادی كه از ماسك استفاده نمی كنند تنها با این كار جان خود و اطرافیان شان را به خطر می‌اندازند. استفاده از ماسك علاوه بر جلوگیری از ابتلا به كووید-19، احتمال ابتلا به آنفولانزا را نیز كاهش می دهد. نتایج مثبتی در این خصوص در نیمكره جنوبی مشاهده شده است.

دسترسی سریع