پوست و 6 دشمن سلامت آن

افرادی كه به میزان زیاد غذاهای چرب مصرف می كنند می توانند عوارض مختلفی از بروز آكنه تا درماتیت سبورئیك یا حتی ضخیم شدن لایه های خارجی پوست را تجربه كنند.

1399/07/01
|
09:08

زیبایی و درخشش پوست با گذشت زمان و افزایش سن ما تغییر می كند. جدا از پیری زودرس، شما باید از دشمنان سلامت پوست خود به دلیل خطراتی كه برای این اندام ایجاد می كنند تا حد امكان پرهیز كنید. پوست بزرگ‌ترین اندام بدن انسان و نخستین سد دفاعی ما در برابر عوامل خارجی محسوب می شود.


شاید كم و بیش با عوامل خارجی كه به سلامت پوست آسیب می رسانند آشنا بوده و نسبت به آنها حساس باشید، اما همواره امكان مراقبت از خود و پیشگیری از مشكلات بلند و كوتاه مدت با مراقبت درست وجود دارد.


شش دشمن جدی برای سلامت پوست

به طور كلی، عواملی كه به طور مستقیم می توانند موجب تخریب و پیری پوست می شوند، در ادامه ارائه شده اند.

تنباكو

بی تردید، تنباكو یكی از جدی‌ترین دشمنان سلامت پوست انسان است. پزشكان می توانند افراد سیگاری كه مدت زمان طولانی این عادت مضر را دنبال كرده اند را از روی چین و چرك عمیق‌تر پوست، پوست نازك‌تر و رنگ خاكستری و كدر آن تشخیص دهند.


در زنان سیگاری، پوست با سرعت بیشتری تضعیف می شود. دلیل كاهش مقاومت لایه درم این است كه سیگار كشیدن موجب كندی گردش خون شده و اكسیژن و مواد مغذی كافی به بافت ها نمی رسند.


الكل

مصرف الكل به گردش خون انسان آسیب وارد كند. الكل می تواند شرایطی مشابه با استفاده از تنباكو را ایجاد كرده و به سلامت پوست آسیب برساند. افزون بر پیری زودرس پوست، افرادی كه بیش از حد الكل مصرف می كنند به طور معمول پوستی رنگ پریده فاقد شادابی و درخشش داشته و حلقه های تیره اطراف چشم های آن شكل می گیرند.


غذاهای چرب

به طور كلی غذاهایی كه در دسته غذاهای كم ارزش (Junk Food) قرار می گیرند را می توان در این زمینه مد نظر قرار داد. چربی های اشباع كالری های اضافه را روانه بدن می كنند كه سوزانده نمی شوند. در این شرایط، متابولیسم لیپید دچار تغییری اجتناب ناپذیر می شود.


افرادی كه به میزان زیاد غذاهای چرب مصرف می كنند می توانند عوارض مختلفی از بروز آكنه تا درماتیت سبورئیك یا حتی ضخیم شدن لایه های خارجی پوست را تجربه كنند. افزون بر این، افراد چاق به طور معمول یك سری از عوارض سلامت پوستی مانند بروز زخم، ورم، و كراتوز را تجربه می كنند.


استرس

استرس می تواند زمینه ابتلا به بیماری های جسمانی مختلف را فراهم كند، از این رو، فراگیری چگونگی كاهش آن و كسب آرامش از طریق فعالیت هایی مانند شنا، یوگا یا مدیتیشن اهمیت دارد.


پوست شما محافظی در برابر عناصر مهاجم واقعی است. زمانی كه استرس دارید، این می تواند خود را از طریق بروز آلرژی ها، درماتیت یا حتی روزاسه و سوریازیس نشان دهد.


آلودگی

آلودگی محیط یكی دیگر از دشمنان اصلی سلامت پوست و یكی از مواردی است كه به طور معمول كمتر مورد توجه قرار می گیرد. البته این تنها به مناطق صنعتی محدود نشده و گرد و غبار، محصولاتی كه برای پرورش محصولات كشاورزی استفاده می شوند و به طور كلی ناخالصی های موجود در هوا می توانند موجب مسدود شدن منافذ پوست شوند. یكی از شایع‌ترین عوارض این شرایط بروز اكنه است، اما امكان مواجهه با عوارض شدیدتر نیز وجود دارد.


تغییرات ناگهانی وزن

زمانی كه وزن اضافه می كنید، فیبرهای كشسان پوست كشیده می شوند. اگر پوست بیش از حد سریع كشیده شود، فیبرها می توانند دچار شكستگی شوند. زمانی كه روند طبیعی پیری پوست نیز در كنار این شرایط مد نظر قرار بگیرد، پوست می تواند برای همیشه شل و وارفته باقی بماند. حصول اطمینان از این كه تغییرات وزن به تدریج و به روشی سالم انجام می شوند، اهمیت دارد.

دسترسی سریع