این بیماران مواظب فصل پاییز باشند.

انتظار داریم افرادی كه آلرژی‌های تنفسی مانند آسم و سرفه دارند، در فصل پاییز مشكلات بیشتری داشته باشند؛ در نتیجه اگر از اسپری استفاده می‌كنند، به هیچ عنوان نباید مصرف اسپری و داروها را قطع كنند.

1399/06/31
|
11:28

مرتضی فلاح‌پور، فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران در گفت‌وگو با درباره «آلرژی‌های فصل پاییز»، اظهار داشت: با توجه به اینكه در ایام شیوع كرونا هستیم و ممكن است علاوه بر بیماری كرونا، آنفلوانزا و سایر عفونت‌های تنفسی وجود داشته باشد، لازم است به این موضوع و تأثیرات آنها بر آلرژی‌ها توجه كنیم.

وی افزود:‌ در جریان تغییر فصل و اتفاقاتی كه می‌افتد و هوا سر می‌شود، میزان رطوبت هوا به خاطر بارندگی تغییر می‌كند و به نظر می‌رسد برخی شهرهای ما هوای آلوده‌تری داشته باشند. سرمای هوا، زیاد شدن عفونت‌های ویروسی و سرماخوردگی مكرر، جدای از اینكه به شیوع كرونا توجه بشود یا نشود، خود می‌تواند باعث علائم تنفسی بیشتری شود.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی اضافه كرد: در نتیجه انتظار داریم افرادی كه آلرژی‌های تنفسی مانند آسم و سرفه دارند، در این فصل مشكلات بیشتری داشته باشند. از این افراد خواهش می‌كنیم در مصرف اسپری‌های خود و نیز نكاتی كه پزشك‌شان به آنها اعلام كرده دقت بیشتری كنند.

فلاح پور بیان داشت: در این روزها شاهد هستیم بسیاری افراد عنوان می‌كنند كه اسپری‌ها ممكن است كورتن داشته باشد و این پرسش مطرح است كه آیا در روزهای شیوع كرونا از آن استفاده شود یا خیر.

وی تأكید كرد: بنده با قاطعیت می‌گویم در حال حاضر تمام منابع علمی مورد تأیید دنیا توصیه می‌كنند اگر شما جزو آن دسته از بیمارانی هستید كه از اسپری استفاده می‌كنید، به هیچ عنوان و به صورت خودسرانه نباید استفاده از آن را ترك كنید.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی تصریح كرد: با این تفكر و خیال كه در داخل اسپری كورتن بوده و سیستم ایمنی را ضعیف می‌كند، مصرف آن را قطع نكنید؛ قطع كردن مصرف اسپری باعث می‌شود شما در معرض خطرات بیشتری باشید.

فلاح پور متذكر شد: به هیچ عنوان نباید مصرف اسپری و داروها را قطع كنید. وقتی هوا سرد و آلوده می‌شود، ممكن است دچار شعله‌ور شدن بیماری شویم؛ در نتیجه باید از معرض آلودگی و سرماخوردگی دور شویم.

دسترسی سریع