8 غذای مفید برای قلب

داشتن رژیم غذایی سالم برای همه جنبه های سلامتی از جمله قلب سالم از اهمیت حیاتی برخوردار است. بیماری های قلبی غالباً با نشانه هایی از جمله فشار خون بالا و بیماری عروق كرونر ارتباط دارد.

1398/11/19
|
11:23

مصرف غذاهای زیر به همراه ورزش منظم به ویژه برای سلامتی قلب مناسب هستند.
ماهی قزل آلا وحشی

ماهی قزل آلا وحشی مملو از اسیدهای چرب امگا 3 است. رژیم غذایی سرشار از امگا 3 برای بهبود نشانگرهای متابولیك بیماری قلبی یافت شده است. با خوردن این نوع ماهی مقدار زیادی سلنیوم به دست می آید، آنتی اكسیدانی كه از سلامت كل سیستم قلبی و عروقی محافظت می كند.

گل كلم

گل كلم سرشار از آنتی اكسیدان ها و فیبر است كه برای كاهش التهاب، تنظیم هضم و كاهش كلسترول بدن می توان روی آن حساب كرد.

جگر

جگر از نظر غذایی به طرز شگفت آوری متنوع است، حاوی پروتئین، ویتامین C، ویتامین B12، مس، آهن و روی است.

سیب زمینی

رژیم غذایی پر از سیب زمینی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را كاهش می دهد. سیب زمینی همچنین حاوی مقدار قابل توجهی پتاسیم است كه می تواند فشار خون را كاهش دهد.

سیب

كلسترول بالا یك عامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی است و سیب حاوی یك تن پلی فنل های آنتی اكسیدانی است كه برای حفظ تعادل سطح كلسترول خوب و بد كار می كنند. پكتین موجود در سیب در واقع مانع از جذب كلسترول می شود، در حالی كه فیبر به بیرون كشیدن آن از بدن كمك می كند.

سیب كلسترول LDL (بد) را 40٪ كاهش می دهد. علاوه بر ویژگیهای قلبی آن، سیب همچنین خطر ابتلا به سرطان را كاهش می دهد، از ریه ها محافظت می كند و به كنترل اشتها كمك می كند.

گردو

گردو یك میان وعده سالم است كه فواید قابل توجهی برای قلب و مغز دارد. آنها حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 هستند. آنها همچنین بالاترین میزان آنتی اكسیدان های هركدام از آجیل های معمول خوراكی را دارند، بنابراین خوردن آنها می تواند كلسترول را كاهش داده، رادیكال های آزاد را قبل از اینكه باعث آسیب سلول و اتتهاب شود، كاهش دهند.

چای سبز

چای سبز بسیاری از مزایای سلامتی قلب، از جمله كاهش كلسترول، فشار خون و میزان تری گلیسیرید را ارائه می دهد.

این ماده دارای آنتی اكسیدان هایی به شكل كاتچین و فلاونوئیدها است كه مطالعات نشان می دهد به نفع قلب هستند و خطر لخته شدن خطرناك خون را كاهش می دهند. تمام این خوبی ها باعث كاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی در طول عمر می شود.

شكلات تیره

فلاونول های موجود در شكلات تیره باعث كاهش فشار خون و بهبود جریان خون می شوند و این باعث می شود كار قلب بسیار آسان تر شود.

شكلات تیره همچنین حاوی فلاونوئیدها است كه می تواند در مقابل سموم محیطی و همچنین ترمیم آسیب سلولی محافظت كننده باشند.

دسترسی سریع