گوش دردهایی كه باید جدی گرفته شوند

یك متخصص گوش و حلق و بینی گفت: گوش درد ها اگر علت عفونی و التهابی داشته باشند، باید به طور جدی پیگیری و درمان شوند

1396/05/03
|
15:42

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر علی اصغر پیوندی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در گفتگو با برنامه «یك نكته یك متخصص» شبكه رادیویی سلامت با بیان اینكه گوش درد، یكی از شایع ترین بیماری هاست، افزود: افرادی كه صرفاً به علت گوش درد به مراكز درمانی مراجعه می كنند و از درد، شكایت دارند متعدد هستند.
وی با بیان اینكه گوش درد، به دو دسته عمده تقسیم می شود، گفت: یا داخل گوش ایجاد می شود كه علت آن شامل عفونت ها ، التهاب ها وضرباتی است كه وارد شده، یا ممكن است منشا دیگری داشته باشد و در گوش احساس شود كه ما به آن گوش درد راجعه می گوییم.
این جراح با تاكید بر اینكه بنا نیست هر فردی كه گوش درد داشت حتما مشكلی داخل گوش داشته باشد، ادامه داد: نكته بسیار ساده در مورد گوش دردهای دسته دوم، مفصل جلوی گوش یا مفصل گیج گاهی است كه ممكن است به علت استفاده نامطلوب از آن یا ضربه، دچار التهاب شده باشد و دردش در داخل گوش احساس شود ولی خود گوش، پرده گوش، كانال گوش، سیستم شنوایی، كاملا محفوظ و بدون عیب هستند .
وی با بیان اینكه گوش درد ها اگر علت عفونی و التهابی داشته باشند، باید به طور جدی پیگیری و درمان شوند، گفت: ولی در بعضی موارد اتفاق می افتد كه دردهای سینوسی، مفصلی، دندانی و گیجگاهی در جلوی خود گوش یا حتی دردهای گردن ممكن است با گوش درد خود را نشان دهند.
پیوندی در ادامه بیان كرد: بنابراین، پیگیری گوش دردهایی كه به این شكل بروز می یابند قابل اهمیت هستند. بعضی بیماری های مزمن و گاه خطرناك، ممكن است گوش درد، تظاهر اولیه آن باشد .
این متخصص گوش و حلق و بینی تصریح كرد: بنابراین اگر منشا درد در گوش باشد درمانش سخت نیست ولی اگر در بیرون از گوش باشد باید به طور جدی پیگیری شود.
وی در پایان اظهارداشت: در مواجهه با این بیماری، باید دردِ گوش را كاهش دهیم، علل زمینه ای را از بین ببریم و از دست زدن به گوش و دست كاری كردن آن دوری كنیم. رعایت این نكات باعث می شود سلامت كانال گوش و لاله گوش و دستگاه های اطراف گوش حفظ شود .

دسترسی سریع