ایران جزء 5 کشور جهان در تولید «کیت تشخیص سریع» کروناست

کیت سریع آنتی‌ژن کرونا با دقت 85 درصدی بوده و قیمت کیت تولید داخل، 70 درصد قیمت کیت مشابه خارجی است.

1399/09/01
|
10:10

علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در مراسم رونمایی از کیت تشخیص سریع کرونا با اشاره به اهمیت تشخیص سریع کووید-19، تولید کیت‌های تشخیص سریع آنتی ژن کرونا با امکان تشخیص در کمتر از 20 دقیقه را دستاوردی مهم دانست.

وی گفت: در جریان تفاهم نامه پژوهشی، آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه با ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، پروژه‌های بسیاری شکل گرفت که تولید این کیت‌ها نیز یکی از این پروژه‌هاست.

زالی با بیان اینکه ایران جزو پنج کشور اول جهان در تولید کیت‌های تشخیص سریع است، افزود: سرعت و سهولت انجام تست، از مزایای این کیت‌ها به شمار می‌رود؛ نتیجه سایر تست‌های تشخیصی به 48تا 72ساعت زمان لازم دارد، اما نتیجه کیت تشخیص سریع در کمتر از 20دقیقه اعلام می‌شود. همچنین این تست نیاز به امکانات پیچیده‌ای ندارد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران عنوان کرد: از طرفی حضور افراد در آزمایشگاه‌ها برای انجام تست‌های مشابه و عدم امکان تعیین تکلیف آنها در مدت زمان کم، سرایت پذیری را افزایش می‌دهد که این چالش نیز با استفاده از این کیت‌ها مرتفع خواهد شد.

وی از دقت 85درصدی تشخیص این کیت‌ها خبر داد و عنوان کرد: تاکنون این کیت‌ها در جامعه 500 نفری مورد آزمایش قرار گرفته و از نظر بالینی مورد تایید است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران تصریح کرد: با توجه به همزمانی رونمایی از این دستاورد بزرگ با آغاز طرح ملی محله محوری، نقش کلیدی و راهبردی مراکز جامع خدمات سلامت در بحث بیماریابی، غربالگری و شناسایی هوشمند بیماران بیش از پیش نمایان می‌شود و این اقدامات از اولویت‌های وزارت بهداشت است.

زالی اظهار کرد: قیمت کیت تولید داخل ، 70 درصد قیمت کیت مشابه خارجی و ارزبری آن 30 درصد کیت مشابه خارجی است.

دسترسی سریع