اهكار عبور از سالمندی

رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، سالمندی را یكی از ابرچالش های مهم در جهان و ایران برشمرد و گفت: پنجره جمعیتی كشور در سال 1425 مسدود می‌شود.

1402/03/01
|
09:56

علیرضا زالی گفت: بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، افراد بالای 65 سال، سالمند تلقی می‌شوند.

وی گفت: جامعه‌ای كه 7 درصد جمعیت آن زیر 65 سال باشد، جوان محسوب می‌شود. اگر بین 7 تا 14 درصد آن جامعه سالمند باشد، میانسال و در صورتی كه میزان سالمندان آن بیش از 14 درصد باشند آن جامعه سالمند و اگر بیش از 21 درصد باشد آن جامعه فوق العاده سالمند خواهد بود.

زالی با اشاره به رشد شتابان جمعیت سالمندی در ایران، افزود: پیش بینی می‌شود در سال 1435 یك سوم جمعیت ایرانی سالمند باشند و پنجره جمعیتی كه در سال 1385 باز شده است، در سال 1425 مسدود می‌شود. بنابراین زمان بسیار اندكی برای عبور از این گذار و انجام مداخلات ضروری داریم.

به گفته وی، پنجره جمعیتی به این معنا است كه دو سوم یا 70 درصد جمعیت یك جامعه را گروه سنی 15 تا 65 سال یا گروه مولد تشكیل می‌دهند و زمانی كه این میزان افت كند و به خصوص یك سوم افراد جامعه غیرمولد باشند این پنجره بسته خواهد شد. بنابراین ما فرصت بسیار كمی برای تغییرات دموگرافیك داریم.

زالی به اهمیت كیفیت زندگی سالمندی اشاره كرد و افزود: طول عمر بانوان در كشور ما حدود 78 سال است اما متأسفانه بانوان از سن 56 سالگی دچار ناتوانی جسمی و روانی می‌شوند و دوران سالمندی آنان با چالش‌های مختلف از نظر سلامت جسمی و روانی همراه می‌شود.

وی، دو موضوع مهم در دوران سالمندی در ایران را سندرم آشیانه تنها و انزوای اجتماعی برشمرد و تك فرزندی خانواده‌ها را یك زنگ خطر جدی برای آینده دانست و تعمیق شكاف بین نسلی را از دیگر موضوعات مهم نیازمند توجه دانست كه به دلایل مختلف ایجاد شده است.

زالی، مهم‌ترین راهكار مؤثر در عبور از بحران سالمندی را ترویج ازدواج در بین جوانان برشمرد و یادآور شد: در سال‌های اخیر سن ازدواج افزایش یافته و تقریباً در همه استان‌های كشور شاهد كاهش نرخ ازدواج هستیم.

وی با اشاره به تلاش وزارت بهداشت در بحث جوانی جمعیت، بر مشاركت سایر دستگاه‌ها در این زمینه تاكید كرد و یادآور شد: سازمان‌ها و سایر دستگاه‌ها باید در زمینه تسهیلات و وام و فراهم آوردن زمینه ازدواج آسان و تسهیلات مسكن و ایجاد اشتغال برای جوانان مشاركت كنند.

دسترسی سریع