چشم هایی كه سال نو را نمی بینند

مراسم چهارشنبه سوری بعضا با حوادثی همراه است و در این بین، بیشترین آسیب ها به سمت چشم ها نشانه می رود و باعث می شود برخی از هموطنان؛ نتوانند آمدن بهار و سال نو را ببینند.

1401/12/22
|
08:47

یكی از شایع‌ترین آسیب‌های حوادث چهارشنبه سوری، آسیب چشم است. زیرا، انفجار مواد محترقه خطرناك و خرده‌های اكلیل و سرنج، سلامت چشم‌ها را تهدید می‌كند. در همین حال، آسیب‌های چشمی با خطر نابینا شدن همراه است.

مهدیه عظیمی زاده جراح چشم و فوق تخصص شبكیه گفت: در حوادث چهارشنبه سوری، همه قسمت‌های چشم درگیر می‌شود، اما یكی از قسمت‌های برگشت ناپذیر؛ آسیب‌های شبكیه است.

وی با اشاره به خطرات ناشی از انفجار مواد محترقه كه باعث تخریب عصب چشم می‌شود، افزود: بعضاً شدت ضربه به چشم باعث می‌شود فیبرهای عصبی را از دست بدهیم و دید فرد برگشت ناپذیر شود.

این فوق تخصص شبكیه تاكید كرد: وقتی شبكیه دچار آسیب می‌شود، حتی بعد از جراحی هم دید اولیه فرد باز نمی‌گردد. از همین رو، باید مراقب چشم‌های خود باشیم.

عظیمی زاده ادامه داد: میزان برگشت دید فرد بعد از آسیب شبكیه، بستگی به میزان آسیب متفاوت است؛ اما در بهترین شرایط هم بیشتر از 60 تا 70 درصد دید فرد باز نمی‌گردد.

وی تاكید كرد: حتی اگر پیوند هم انجام شود، دید كامل باز نخواهد گشت.

عظیمی زاده، از شبكیه به عنوان موتورخانه چشم نام برد و گفت: اگر شبكیه آسیب ببیند، مثل این است كه مركز فرماندهی بینایی از بین می‌رود.

این جراح چشم افزود: آسیب شبكیه در كودكان با عارضه‌های بیشتری نسبت به افراد بالغ همراه است، چون بافت‌های چشم هنوز از استحكام لازم برخوردار نشده‌اند.

وی در خصوص روش‌های درمان آسیب شبكیه نیز گفت: اگر پارگی شبكیه به صورت جزئی باشد، می‌توان با لیزرهای محدود كننده جلوی آسیب را گرفت. اما در مواقعی كه عصب چشم به طور كلی از بین برود، جراحی هم هیچ تأثیری نخواهد داشت.

در همین حال، محمود جباروند فوق تخصص قرنیه و رئیس انجمن چشم پزشكی ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بیشتر افرادی كه در حوادث چهارشنبه سوری مصدوم می‌شوند، تماشاچیان و عابران پیاده هستند.

وی با توصیه اكید به هموطنان برای اینكه از ترددهای غیرضروری در چهارشنبه آخر سال خودداری كنند، تصریح كرد: بهتر است در شب چهارشنبه آخر سال در خانه بمانیم و اگر در خودرو هستیم، حتماً شیشه‌ها را ببندیم.

رئیس بیمارستان فوق تخصصی چشم آفتاب، در ادامه به افرادی كه از ناحیه چشم آسیب می ببینند، توصیه كرد از شستن چشم‌ها خودداری كرده و هرگز از قطره چشمی استفاده نكنند و در اسرع وقت به مركز چشم پزشكی مراجعه كنند.

جباروند ادامه داد: اقدامات خودسرانه مثل قطره ریختن و مالیدن چشم‌ها باعث سوراخ شدن قرنیه شده و محتویات داخل چشم بیرون بریزد و درمان را بدتر كند.

وی با اشاره به آسیب قرنیه در مصدومیت‌های چشمی، گفت: گاهی پارگی قرنیه را می‌توان بخیه زد كه البته باعث ایجاد آستیگمات در اطراف قرنیه می‌شود.

این فوق تخصص قرنیه ادامه داد: گاهی اوقات پارگی قرنیه ممكن است به عنبیه، لنز داخل چشمی و حتی شبكیه آسیب بزند و بینایی فرد را تحت الشعاع قرار دهد.

وی افزود: بهترین عمل جراحی بر روی قرنیه آسیب دیده نیز، 40 تا 50 درصد اُفت بینایی به دنبال دارد.

جباروند گفت: درمان آسیب‌های چشمی نیازمند جراحی است و بعضاً تا 4 عمل ممكن است انجام شود.

سهیلا میرزاپور مترون بیمارستان فوق تخصصی چشم، اظهار داشت: بیشتر مصدومیت‌های حوادث چهارشنبه سوری، چشمی و سوختگی و گاهاً قطع عضو است.

وی افزود: بیشترین گروه آسیب پذیر رهگذران و جوانانی هستند كه از مواد محترقه و آتش زای خطرناك استفاده می‌كنند.

میرزاپور ادامه داد: هموطنان باید بدانند بهترین كمك به مصدومان حوادث چهارشنبه سوری، تماس با ١١5 تماس است.

مترون بیمارستان چشم پزشكی افزود: اگر چشم مصدوم دچار آلودگی با دود شده باشد تا ١5 دقیقه با آب ساده از سمت داخل به خارج از چشم شستشو دهند و در صورتی كه جسم خارجی در چشم وجود داشته باشد از خارج كردن آن اجتناب كنند و با ١١5 تماس بگیرند یا خودشان سریعاً به مركز چشم پزشكی مراجعه كنند.

وی گفت: یادمان باشد پیشگیری همیشه بهتر از درمان است و در شب چهارشنبه آخر سال كه باید جشن و شادی داشته باشیم آن را به شبی تلخ و ناگوار تبدیل نكنیم.

دسترسی سریع