اهدای خون بانوان در خراسان جنوبی بیشتر از میانگین كشوری است

مدیركل انتقال خون خراسان جنوبی گفت: میانگین اهدای خون بانوان در این استان 6.4 درصد كل آمار اهداكنندگان و این میزان در كشور حدود پنج درصد است.

1401/09/05
|
10:24

كامبیز مهدی‌زاده افزود: از ابتدای امسال 18 هزار و 461 نفر برای اهدای خون به مراكز خونگیری استان مراجعه كردند كه از این تعداد 15 هزار و 502 نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی گفت: 2 هزار و 421 نفر اولین بار اهدای خون داشته و چهار هزار و 119 نفر هم جزو اهداكنندگان باسابقه بوده‌اند.

مدیركل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینكه 9 هزار و 62 نفر در این استان اهداكننده مستمر هستند افزود: از مجموع مراجعه‌كنندگان به مراكز اهدای خون 16 هزار و 802 نفر مرد و هزار و 659 نفر زن بودند.

وی تصریح كرد: اهدای خون در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش محدود داشته است.

مهدی‌زاده گفت: برای اهدای خون ابتدا شرایط مراجعه‌كنندگان برای مستعد بودن اهدا سنجیده می‌شود و در صورت مستعد بودن فرد، خونگیری خواهد شد.

وی اظهار داشت: در صورتی كه داوطلب فاقد یكی از شرایط اهدای خون باشد برای اهدای خون پذیرفته نمی‌شود و به اصطلاح معاف می‌شود.

مدیركل انتقال خون خراسان جنوبی با اشاره به وجود 2 مركز خونگیری در بیرجند افزود: این مراكز صبح‌ها در همه روزهای هفته برای مراجعه اهداكنندگان خون فعال است و روزهای یكشنبه و چهارشنبه عصر هم فعالیت می‌كنند.

وی با بیان اینكه مراكز خونگیری قاین و طبس همه روزه فعال است گفت: مركز خونگیری فردوس فقط روزهای یكشنبه چهارشنبه فعال است و در سایر نقاط استان خونگیری با تیم سیار انجام می‌شود.

مهدی‌زاده گفت: برای گسترش مراكز خونگیری و خرید تجهیزات لازم در همه شهرها و نقاط استان نیازمند جلب كمك خیران هستیم.

دسترسی سریع