چه موقع بهترین زمان ورزش برای سلامت قلب زنان است

مدت‌ها است كه ورزش منظم به عنوان یك راه عالی برای حفظ سلامت قلب مورد ستایش قرار می‌گیرد، اما آیا ورزش صبحگاهی می‌تواند مزایای بیشتری نسبت به ورزش عصرگاهی داشته باشد.

1401/09/05
|
10:20

تحقیقات جدید نشان می‌دهد كه برای زنان 40 سال به بالا، پاسخ مثبت به نظر می‌رسد.

«گالی آلبالاك»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه لیدن هلند، می‌گوید: «اول از همه، می‌خواهم تاكید كنم كه داشتن فعالیت بدنی یا انجام نوعی ورزش در هر زمانی از روز مفید است.»

آلبالاك در ادامه افزود: «در واقع، بیشتر دستورالعمل‌های بهداشت عمومی نقش زمان‌بندی را به كلی نادیده می‌گیرند، و ترجیح می‌دهند بیشتر بر روی "دقیقاً چند وقت یك‌بار، چه مدت و با چه شدتی باید فعال باشیم" تمركز كنند تا به بیشترین فواید سلامت قلب دست یابیم.»

در این تحقیق، محققان بر روی جزئیات چرخه بیداری متمركز بودند، چیزی كه دانشمندان از آن به عنوان ریتم شبانه روزی یاد می‌كنند.

برای پی بردن به این موضوع، محققان الگوهای فعالیت بدنی و وضعیت سلامت قلب را در میان تقریباً 87000 مرد و زن ردیابی كردند.

شركت كنندگان در محدوده سنی 42 تا 78 سال بودند و نزدیك به 60 درصد آنها زن بودند.

وقتی آنها به یك ردیاب فعالیت مجهز بودند كه الگوهای تمرین را در طول یك هفته نظارت می‌كرد، همه سالم بودند.

وضعیت قلب آنها به طور متوسط به مدت شش سال بررسی شد. در طول این مدت، تقریباً 2900 شركت كننده به بیماری قلبی مبتلا شدند، در حالی كه حدود 800 نفر سكته كردند.

با كنار هم قرار دادن «حوادث قلبی» در مقابل زمان‌بندی ورزش، محققان به این نتیجه رسیدند زنانی كه عمدتاً در «اواخر صبح» یعنی تقریباً بین ساعت 8 صبح تا 11 صبح ورزش می‌كنند، با كمترین خطر حمله قلبی یا سكته مواجه هستند.

در مقایسه با زنانی كه در اواخر روز بیشترین تحرك را داشتند، مشخص شد آنهایی كه در اوایل یا اواخر صبح فعالیت بیشتری داشتند، 22 تا 24 درصد كمتر در معرض خطر ابتلاء به بیماری قلبی بودند. و كسانی كه بیشتر در اواخر صبح ورزش می‌كردند، خطر نسبی سكته مغزی در آنها تا 35 درصد كمتر بود.

با این حال، افزایش مزیت ورزش صبحگاهی در بین مردان مشاهده نشد.

چرا؟ آلبالاك خاطرنشان كرد: «ما هیچ نظریه روشنی كه بتواند این یافته را توضیح دهد، پیدا نكردیم و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.»

محققان تاكید می‌كنند: «باوجودیكه اكثر افراد شاغل این تایم زمانی را در اختیار ندارند، اگر این فرصت را دارید كه صبح‌ها فعال باشید مثلاً در روز تعطیل یا با تغییر مسیر رفت‌وآمد روزانه‌تان، ضرری ندارد كه سعی كنید روز خود را با كمی فعالیت شروع كنید.»

دسترسی سریع