تحلیل روانشناختی كتاب كارور روی موج صدا

برخی شنوندگان رادیو علاقه مند به شنیدن تحلیل های روانشناختی كتاب ها هستند. به همین دلیل سارا شریفی كه تهیه كنندگی برنامه های متفاوت روانشناسی را در رادیو سلامت دارد، برنامه داستان ها و آدم ها را برای شنوندگان تولید می كند.

1401/04/07
|
08:36

این برنامه به بازخوانی ماجرای زندگی آدم‌ها اختصاص دارد كه در داستان‌ها به نگارش درآمده است. قرار است امروز كتاب "دوچرخه، بازو،سیگار" به نویسندگی ریموند كارور و ترجمه سارا سالارزهی مورد بررسی قرار بگیرد.
سارا شریفی، تهیه كننده برنامه داستان ها و آدم ها در این باره توضیح داد: در این برنامه داستان‌های كوتاه ایرانی و خارجی خوانده و از منظر روانشناسی تحلیل و بررسی می‌شود. این برنامه ساعت 19 و 10 دقیقه روزهای سه شنبه از رادیو سلامت پخش می شود. هر داستان علاوه بر آنكه خواننده را با دنیای خیال آشتی می‌دهد، الگویی است برای خواننده تا از خلال خوانش داستان، درون خود را كندوكاو كند و دردهای خود را شفا بخشد و این تاثیر كتابخوانی است بر آرامش و سلامت روان. در برنامه امروز دكتر پروین ناظمی روانشناس حضور دارد و درباره مفاهیم كتاب صحبت خواهد كرد.
كتاب‌های نویسندگان خارجی از جمله كتاب‌های اروین یالوم، آنا گاوالدا،اریك امانوئل اشمیت،آلیس مونرو،آلبا دسس پدس،مت هیگ،هاروكی موراكامی در برنامه بازخوانی شده است.
دوچرخه، عضله، سیگار مجموعه داستان كوتاهی از ریموند كارور(1988-1938)، نویسنده امریكایی است.
در یكی از داستان‌های كوتاه این مجموعه داستان به نام «پاكت‌ها» می‌خوانیم:
«جرعه‌ای نوشیدنی خورد و بعد درست رفت سر اصل مطلب.
" كاش سر این قضیه مرده بودم" دست‌های زمختش را گذاشت دو طرف عینك اش." تو آدم تحصیل كرده‌ای هستی لس. تو كسی هستی كه می‌تونی این رو بفهمی."
زیرسیگاری را روی لبه‌اش گرداندم تا چیزی را كه زیرش نوشته شده بود بخوانم: باشگاه هارا- رنو و دریاچه تاهو. جاهای خوبی برای تفریح....

دسترسی سریع