صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

بعد از وقوع بارش‌های سنگین و سیلاب و بی خانمان شدن مردم سیل زده در بلوچستان، هم اینک گاندو یا همان تمساح پوزه کوتاه تهدیدی جدی برای آسیب دیدگان ناشی از سیل در جنوب سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود.

اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در هشداری اعلام کرد: پیرو بارندگی اخیر و سیلاب به وجود آمده در جنوب استان و با توجه به سرریزشدن آب رودخانه‌ها و سد‌ها در منطقه و به تبع آن سردی هوا و شرایط جوی و استرس و تنش در حیات وحش علی الخصوص تمساح پوزه کوتاه (گاندو) احتمال خروج تمساح‌ها از برکه و اسیر شدن در امواج خروشان آب و به تبع آن دور شدن از زیستگاه اصلی شان وجود دارد.

در این اطلاعیه از مردم خواسته شده از تردد در مناطق سیلابی، حاشیه رودخانه باهوکلات، هوتک ها، مرداب‌ها و مناطق حاشیه‌ای که محل تجمع آب‌های راکد شده، احتیاط کنند و حتی الامکان از تردد در این مناطق خودداری گردد.

لازم به ذکر است مراتب از طریق گشت و کنترل‌های شبانه روزی یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست که در حال آماده باش کامل قرار دارند نیز پیگیری خواهد شد.

خواهشمند است به جهت پیشگیری از وقوع حوادث تلخ و حملات احتمالی حیات وحش به هم استانی‌های عزیز در زمان مشاهده هر گونه جانوران وحشی گرفتار در مناطق انسانی، مراتب را به نزدیکترین اداره حفاظت محیط زیست اعلام کنید.

****************************

جانشین قرارگاه منطقه ای قدس نیروی زمینی سپاه گفت: 100 گروه جهادی از زاهدان و منطقه سیستان آمادگی خود را برای اعزام به مناطق سیل زده بلوچستان اعلام کرده اند.
سردار امان الله گشتاسبی اظهار داشت: در حال حاضر 100 گروه جهادی برای استقرار و کمک به سیل زدگان جنوب استان سیستان و بلوچستان اعلام آمادگی کرده‌اند.

جانشین قرارگاه منطقه‌ای قدس نیروی زمینی سپاه گفت: از لحظه نخستی که برخی از مناطق سیستان و بلوچستان به خصوص جنوب استان دچار سیل‌زدگی شد و مشکلاتی برای مردم به‌وجود آمد سپاه استان در این مناطق مستقر و به خدمت‌رسانی مشغول شد.

وی با بیان اینکه سپاه در این شرایط تا آخرین لحظه کنار مردم خواهد ماند، عنوان کرد: از زمان وقوع سیل در جنوب استان تاکنون گروه‌های جهادی و بسیجیان از هیچ تلاشی برای امداد رسانی به سیل زدگان دریغ نکرده‌اند.

وی با اشاره به حضور 3 هزار و 250 جهادگر در مناطق سیل زده جنوب استان خاطرنشان کرد: تا این لحظه 10 هزار بسته حمایتی شامل برنج، ماکارونی، روغن، رب و حبوبات برای سیل زدگان جنوب سیستان و بلوچستان ارسال شده است.

وی از تخلیه آب‌ها، کمک به دامداران برای خروج دام‌ها از مناطق خطرناک، کمک به شهروندان گرفتار در سیلاب، تأمین آب شرب، غذا و اقلام مورد نیاز مردم به عنوان برخی از اقدامات سپاه در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان یاد کرد.

جانشین قرارگاه منطقه‌ای قدس نیروی زمینی گفت: پس از فرو کش کردن آب و با حضور گروه‌های جهادی کار ساخت منازل تخریب شده و زیرساخت‌های آسیب دیده آغاز می‌شود.

همچنین، اداره‌کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در پی وقوع بارندگی‌های شدید و سیلابی شدن برخی مناطق استان اطلاعیه‌ای به منظور آگاه‌سازی دامداران مناطق سیل‌زده صادر کرد.
اداره‌کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در پی وقوع بارندگی‌های شدید و سیلابی شدن برخی مناطق استان اطلاعیه‌ای به منظور آگاه‌سازی دامداران مناطق سیل‌زده صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به احتمال افزایش شیوع بیماری‌های دامی متعاقب تغییرات آب و هوایی و کمبود مواد غذایی مناسب، همکاری نزدیک با اکیپ‌های اعزامی مبارزه با بیماری‌های دامی برای مایه‌کوبی دام‌ها بسیار ضروری است که از دامداران و روستاییان عزیز درخواست همکاری داریم.

اطلاع رسانی سریع به اکیپ‌های دامپزشکی از میزان و محل دقیق تلفات دام و طیور و همکاری جدی در دفن بهداشتی تلفات و خودداری از رها سازی تلفات در محیط باید مورد توجه قرار گیرد. بهتراست پس از فرو کش کردن سیل، دامداران محترم نسبت به ضد عفونی کردن درب ورودی و محوطه دامداری اقدام کنند و سمپاشی بدن و جایگاه نگهداری دام‌ها نقش بسزایی در کنترل بیماری‌های انگلی دارد.

در صورت اعمال مقررات بهداشتی - قرنطینه‌ای انتظار است نهایت همکاری با ادارات دامپزشکی شهرستان مربوطه صورت گیرد و تأمین آب سالم مورد نیاز برای دام‌ها و در صورت لزوم پیگیری از طریق مقامات مسؤول منطقه بسیار ضروری و مورد انتظار است. سامانه اطلاع رسانی 1512 و سامانه پیامکی 30006707110110 اداره کل دامپزشکی در سطح استان آماده دریافت نظرات، گزارش‌ها و پیشنهادهای مردمی است.

مرتبط با این خبر

  • نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار می‌شود

  • 3 تا 7 سالگی شایعترین زمان بروز علائم بزرگی لوزه سوم

  • اولین علائم بارداری

  • ورزش پیلاتس چیست؟ و چه تاثیری بر سلامت بدن دارد؟

  • جزئیات سومین جشنواره پیشگیری از حوادت ترافیکی

  • سفره های غذای سالم را دوباره پهن کنیم

  • علائم و عوارض مصرف گل

  • چگونه شاد باشیم؟

  • 10 تمرین برای افزایش تمرکز

  • مجله سالمندی کاری از گروه بهداشت و تندرستی رادیو سلامت