جزئیات سومین جشنواره پیشگیری از حوادت ترافیکی

مدیر شبکه رادیویی سلامت جزئیات سومین دوره جشنواره پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی را تشریح کرد.

1398/10/24
|
08:11

دکتر صدیقه اعتماد سعید مدیر شبکه رادیویی سلامت و رئیس سومین جشنواره پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی در پاسخ به این سوال که چرا کاهش سوانح و حوادث ترافیکی رو جزو اولویت های حوزه سلامت قرار دادید؟، گفت: برای تعیین و اندازه‌گیری سلامت و بهداشت در جامعه شاخص‌هایی در نظر گرفته می‌شود که در اصطلاح به آن‌ها شاخص‌های توسعه پایدار بهداشتی گفته می‌شود.

وی ادامه داد: در آخرین سنجش‌های جهانی 188 کشور جهان با 37 شاخص بهداشتی که مربوط به سلامت است بررسی شدند بر اساس نتایج این سنجش‌ها، ایران در رتبه 69 در بین 188 کشور جهان قرار دارد اگر چه ما نسبت به بررسی‌های قبلی که رتبه 108 را داشتیم، پیشرفت داشتیم ولی هنوز تا رسیدن به جایگاه واقعی و زیبندهُ کشور جمهوری اسلامی ایران راه درازی در پیش داریم. نکته قابل تامل این است در ارزیابی جدید، کشور ما در سه شاخص رتبه پایینی داشته است که حوادث ترافیکی با امتیاز ٢٧ از ١٠٠ یکی از این سه شاخص است ودر وضعیت هشدار قرار داریم.

وی اظهارداشت: 17850 نفر کشته در یک سال رقم قابل توجهی است که می‌تواند ذهن هر انسان نیک اندیشی را دغدغه‌مند کند از سویی یکی از اولویت های نظام سلامت توجه به نرخ رشد جمعیت و سیاست های جمعیتی است آمار نشان می دهد 80% کشته شدگان در سوانح و حوادث ترافیکی مردان بین 18 تا 29 سال هستند و این یعنی ما جمعیت جوان، بالغ، پویا و کارآمد خود را به سادگی و بر اثر غفلت های قابل پیشگری از دست می دهیم مضاف بر آن که هر کشته یعنی صدها نتایج جنبی مثل آسیب دیدگی خانواده ، نزول سطح اقتصادی خانواده، بی‌سرپرست شدن خانواده و آسیب‌های اجتماعی متعدد دیگر، لذا پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی به خودی خود اولویت نظام سلامت هست و معاونت صدا ، رادیو سلامت و سایر دستگاههای ذیربط به این موضوع در توجه بیشتر به آن همکاری می‌کنیم.

وی درباره تاثیرگذاری برپایی چنین جشنواره‌هایی در بهبود شاخص‌های سلامت تاثیرگذار است؟، عنوان داشت: سلامت یک موضوع کلی است و شاخص‌های یک جامعه سالم و توسعه یافته شاخص‌های متعددی هستند، لذا در آنِ واحد نمی‌توان تمامی مشکلات را حل کرد یا همهُ علل و عوامل را با هم یک سویه کرد تا به حد مطلوب رسد. علم و تجربه هر دو ثابت کرده‌اند که برای رسیدن به اهداف بزرگ و پایدار باید اهداف کوچک و قابل دسترس را در مسیر تعریف کرد تا بتوان به نقطه غایت رسید.

مدیر رادیو سلامت ادامه داد: لذا در حوزه پیگشیری از سوانح و حوادث با برجسته کردن یک موضوع سعی کردیم افکار عمومی و توجه مسئولان را به یک هدف قابل دسترس، زود بازده و معین جلب کنیم آمار نشان می دهد 60% حوادث و سوانح ترافیکی منجر به فوت در 30 کیلومتری شهرها اتفاق می‌افتد که عمده ترین دلایل آن هم خستگی راننده برای زودتر رسیدن و نبود مبلمان مناسب شهری است، بنابر این با تمرکز بر این اصل که پیشگیری همیشه مقدم بر درمان است می توان به آسانی با اقداماتی پیشگیرانه مثل نصب تابلوها و علائم هشدار دهنده در 30 کیلومتری شهرها ، نصب بیلبوردهای تبلیغاتی در جاده های مواصلاتی ، احداث ایستگاههای استراحت در 30 کیلومتری ها و سایر اعمال از این دست، آمار حوادث را به نحو چشمگیری تقلیل داد.

دکتر اعتماد سعید در توضیح جزئیات جشنواره امسال نیز گفت: امسال هم مثل دو سال گذشته موضوع اصلی ما به صورت اعم پیشگیری از حوادث و سوانح ترافیکی است و به طور اخص به موضوع مدیریت سرعت می‌پردازیم همه دوستان اعم از برنامه‌سازان سازمانی یا مردم عادی می‌توانند در بخش‌های دیداری، شنیداری، مکتوب و فضای مجازی آثار خودشان در این حوزه ارسال کنند مهلت ارسال آثار 15 بهمن ماه اعلام شده و البته جوایز ارزنده ای هم برای آثار برگزیده در نظر گرفته خواهد شد.

وی تاکید کرد: این که حادثه ممکن است در چند قدمی ما اتفاق بیفتد، تصادف ممکن است برای یکی از عزیزان ما باشد پس همه ما در پیشگیری از آن شریک و همکاریم. فرهنگ سازی در امر ترافیک، پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی یک عزم ملی می‌طلبد و هرکدام از ما این را به فرزندانمان بدهکاریم که جامعه‌ای ایمن برایشان بسازیم پس با یک تلاش همدلانه سعی کنیم که به یاری خداوند آمار 17000 کشته در جاده ها را به صفر برسانیم.

دسترسی سریع