صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سلامت به عنوان یکی از ابعاد اصلی زندگی انسان، همیشه مورد توجه رسانه ملی بوده و برنامه‌های متعددی در طول این سال‌ها پخش شده است.

حتی سازمان صدا و سیما با راه‌اندازی شبکه‌های تخصصی سلامت سیما و رادیو سلامت تلاش داشته دایره وسیعی از نیاز‌های مردم را در این حوزه پوشش دهد. در واقع با توجه به پیچیدگی‌های زندگی شهری، این دو شبکه رسالت مهمی بر دوش دارند و باید سعی کنند مردم را نسبت به مباحث بهداشت عمومی آگاه و حساس کنند.
نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد این دو شبکه تخصصی مخاطبان زیادی دارند و برنامه‌سازان هم درصدد هستند با بهره‌ بردن از ساختارهای متنوع برنامه‌سازی، نه‌تنها در حوزه‌های مختلف بهداشت عمومی اطلاعات لازم را در اختیار مخاطب بگذارند، بلکه سطح سواد آنها را در این حوزه ارتقا بدهند. همین بهانه‌ای شد تا نقش رسانه ملی در ارتقای سطح سواد و آگاهی مردم در حوزه بهداشت عمومی را مورد بررسی قرار بدهیم.

*** تصحیح رفتارهای اشتباه
دکتر «صدیقه اعتمادسعید»، مدیر شبکه رادیویی سلامت در پاسخ به این سوال که رسانه ملی در حوزه ارتقای بهداشت عمومی میان مردم چه نقشی داشته است، به جام‌جم گفت: خوشبختانه رسانه ملی با هماهنگی سازمان‌های مرتبط دیگر موفق شده در ارتقای سلامت و بهداشت عمومی نقش موثری داشته باشد و حتی در برخی موارد جریان‌سازی‌های مناسب و به موقع انجام شده است. در واقع این جریان‌سازی‌ها نه‌تنها منجر به توانمند شدن مردم جامعه شده، بلکه رفتارهای اشتباه هم تصحیح شده است.
وی ادامه داد: به عنوان مثال، با اطلاع‌رسانی درست و همکاری با وزارت بهداشت و خانه‌های بهداشت، دانش مردم را در حوزه واکسیناسیون افزایش دادیم و الان صددرصد اجرا می‌شود. در واقع این تعامل مشترک منجر به اتفاق خوبی شد. همچنین از اوایل دهه 80 روی تغییر الگوی مصرف خانوارها در حوزه روغن جامد کار کردیم و خوشبختانه با کمک وزارتخانه‌های بازرگانی، بهداشت و صنایع توانستیم چرخه اقتصادی را از روغن‌های جامد که ترانس بالایی داشتند به روغن‌های مایع تغییر بدهیم. البته باید روی میزان استفاده از روغن در پختن غذا هم جریان‌سازی کنیم.
مدیر رادیو سلامت با اشاره به مهندسی صحیح پیام‌های سلامت گفت: اگر پیام‌ها درست مهندسی شوند، حتما برای مخاطبان کاربردی خواهند بود. مسلما تعامل رسانه ملی با سازمان‌های بیرونی می‌تواند روی سلامت مردم و ارتقای بهداشت عمومی تاثیرگذار باشد. اگر رسانه ملی در حوزه سلامت همچون واکسیناسیون اطلاع‌رسانی می‌کرد و وزارت بهداشت به میزان کافی واکسن در اختیار مراکز بهداشتی نمی‌گذاشت تا مورد استفاده مردم قرار بگیرد، طبیعی بود این مبحث به یک رفتار اجتماعی تبدیل نمی‌شد.
وی در پاسخ به این سوال که استفاده از ساختارهای جدید در برنامه‌های حوزه سلامت تا چه میزان در ارتقای بهداشت عمومی نقش داشته است، توضیح داد: ساختارهای جدید در اطلاع‌رسانی کمک‌کننده هستند، اما فقط ما نیاز به ساختار متنوع نداریم، بلکه باید زمینه‌های اجتماعی برای افزایش دانش ایجاد شود. مثلا اعتیاد، موضوعی است که ما خیلی در آن موفق نبودیم؛ چراکه فقط رسانه ملی اطلاع‌رسانی کرده و دستگاه‌هایی که باید در این حوزه همگام با رسانه ملی وارد عمل می‌شدند، کمتر ورود پیدا کردند و همین باعث شده نتوانیم روی یک پیام واحد سرمایه‌گذاری کنیم. این در حالی است که می‌توانیم با مشارکت هم رفتارهای سلامت را نهادینه کنیم.

مرتبط با این خبر

  • علل گزگز کردن دست و پا در مجله پزشکی" رادیو سلامت"

  • خرید محصولات غذایی به چه قیمت؟

  • همسان سازی روزه داری برای نوجوانان

  • تابلوی ایست، در مقابل واردات بی‌رویه مکمل‌ها در رادیو سلامت

  • از رادیو سلامت بشنوید: آیا نیمی از خودروهای شهر به معاینه فنی نیازدارد؟

  • عواملی که سلامت روان شما را تهدید می کند از "رادیو سلامت"

  • اختلال اضطرابی چیست؟ "رادیو سلامت " پاسخ می دهد

  • سقوط آزاد کارگران خدماتی و ایمنی نداشته...از "رادیو سلامت " بشنوید

  • "رادیو سلامت " بررسی می کند: ضرورت بهینه سازی مصرف سوخت

  • نیم نگاه "رادیو سلامت" به اولتیماتوم حمایت از خانواده های زندانیان