صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دکتر صدیقه اعتماد سعید در خصوص پویش ملی 30-60 اظهار داشت: خوشایند نیست که یک خانواده به دلیل عدم فرهنگ سازی درست در جامعه یک سفر خوب و با نشاط را با خاطره ای تلخ به اتمام برساند.

دکتر صدیقه اعتماد سعید در آیین اختتامیه دومین جشنواره کشوری پیشگیری از سوانح و حوادث با محوریت پویش ملی 30 – 60 با اشاره آمار 17 هزار نفری تلفات در حوادث ترافیکی کشور، گفت: آمار کنونی تلفات جاده ای در کشور را می توان به وقوع زلزله های سنگین سالانه تشبیه کرد.
وی با بیان این که بسیاری از مصدومان سوانح ترافیکی نان آور خانواده هستند، اظهار داشت: یک خانواده متوسط توسط یک تصادف جاده ای می تواند به یک خانواده آسیب دیده مبدل شود.
مدیر شبکه رادیویی سلامتدر ادامه اضافه کرد: با اشاره به اغلب افرادی که در سوانح مختلف ترافیکی دچار حادثه می شوند به عنوان یک عضو بیمار در خانواده باقی می مانند.
وی افزود: بر اساس آمار تلفات حوادث جاده ای در سال گذشته مشخص می شود که حدود 50 تا 66 نفر روزانه بر اثر تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند.
دکتر صدیقه اعتماد سعید با اشاره به این که تصادفات جاده ای به صورت روزانه با سقوط روزانه یک هواپیمای فوکر همتراز است، عنوان کرد: اگر هر روز یک فوکر در کشور سقوط کند بدون شک شوراهای متعددی در کشور تشکیل می شوند و مسئولین مختلف پیگیر کاهش آسیب می شوند.
وی در ادامه تاکید داشت: متاسفانه حوادث جاده ای امروزه به جدی عادی سازی شده اند که مسئولین و مردم توجه مطلوبی را به این موضوع معطوف نمی کنند.
مدیر شبکه رادیویی سلامت با اشاره به این که 60 درصد از آمار تلفات در سی کیلومتری شهرهای مقصد شکل می گیرند، تصریح کرد: در اغلب مواقع در نزدیکی شهرها تمرکز راننده ها از هم می پاشد و همین موضوع سبب وقوع حادثه می شود، بر همین اساس لازم تا دستگاه ها و مسئولین مربتط با این موضوع در راستای افزایش تمرکز رانندگان در زندگی مقاصد سفر اقدامات شایسته ای را انجام دهند.
وی در ادامه افزود: تغییرات مبلمان جاده ای که امروزه در نزدیکی شهرها شکل گرفته اند ضریب شکل گیری حوادث جاده ای را افزایش می دهند؛ چرا که رانندگان با نزدیک شدن به شهرها متوجه تغییرات ایجاد شده در مسیر نمی شوند.
دکتر صدیقه اعتماد سعید با اشاره به این که استانداران استان های مختلف باید به مسیرهای منتهی به شهرهای استان خود توجه لازم و کافی را داشته باشند، تصریح کرد: خوشایند نیست که یک خانواده به دلیل عدم فرهنگ سازی درست در جامعه یک سفر خوب و با نشاط را با خاطره ای تلخ به اتمام برساند.
وی با اشاره به این که حدود 5 تا 7 برابر آمار قربانیان حوادث جاده مجروح و معلول می شوند، اظهار داشت: متولیان سلامت همیشه در تلاش هستند که فردی معملول متولد نشود، در حالی که در طول روز افراد دارای باروری کامل اجتماعی به یک حادثه ترافیکی به جمعیت معلولان اضافه می شود.
دکتر صدیقه اعتماد سعید با اشاره به این که پویش ملی 30-60 در تلاش است نقطه مبدا تا مقصد سفر را ایمن کند، عنوان کرد: شایسته است که مسئولین مربوط به حوادث رانندگی و مسیرهای بین شهری توجه کافی به مراکز آسیب پذیر راه ها کشور داشته باشند.
وی در خصوص سفرهای نوروزی، توضیح داد: هزینه های تحمیل شده ناشی از حوادث ترافیکی باعث می شود تا توسعه کشور از نظر اقتصادی و اجتماعی روند کندی را پیش بگیرد.
مدیر شبکه رادیویی سلامتبا اشاره به نمایشگاه عکس پویش ملی 30-60، اذعان داشت: این پویش ملی عکس های افرادی آسیب دیده در حوادث ترافیکی محدوده 30 کیلومتری مقاصد به نمایش می گذارد.
وی در ادامه اضافه کرد: بدون شک پرونده آسیب های موجود در محدوده 30 کیلومتری جاده ها هیچ گاه بسته نمی شود.

مرتبط با این خبر

  • از کریمه تا کنگو، از گیلان تا سیستان

  • ولادت باسعادت امام رضا علیه السلام مبارک باد

  • ایمنی و استخر

  • در انجام کدام آزمایشها باید ناشتا باشیم؟

  • علائم هشدار دهنده حمله قلبی

  • دهه کرامت گرامی باد

  • جشن روز دختر در رادیو سلامت

  • اقدام رادیو سلامت در راستای طرح ملی کنترل فشار خون

  • این تابستان غرق نشو

  • قوانین استخر