صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

بیشترین ملیت کودکان زباله‌گرد به ترتیب مربوط به کشورهای افغانستان، ایران و پاکستان است و به واسطه ساعت کار طولانی و نوع شغل؛ درصد بالایی از این کودکان بی‌سواد هستند یا ترک تحصیل کرده‌اند. اغلب این کودکان در مراکز تفکیک زباله زندگی می‌کنند.

با توجه به وضعیت اسف بار کودکان زباله گرد فعالان حوزه کودکان کار به این نتیجه رسیده‌اند که جمع‌آوری این کودکان دردی را درمان نمی‌کند. آنها تاکید می‌کنند افزایش حمایت‌های مادی و معنوی از خانواده‌های کودکان کار، اساسی‌ترین راهکار کاهش این آسیب است، چراکه بیشتر خانواده‌های این کودکان درگیر آسیب‌هایی همچون فقر، اعتیاد و مهاجرت هستند و تا زمانی که چنین آسیب‌هایی در یک جامعه وجود داشته باشد، بروز پدیده‌هایی مانند کودکان کار یا زباله‌گرد نیز اجتناب‌ناپذیر است.
مسئولیت اصلی رسیدگی و تلاش در جهت رفع این پدیده‌ها،‌ به‌عهده نهادهای دولتی است. اما سازمان‌های مردم‌نهاد نیز می‌توانند در کنار دولت در تشخیص دلایل بروز معضل کودکان زباله‌گرد و همچنین ارائه راهکار برای رفع آن نقش مؤثری ایفا کنند. اما این ابهام نیز درباره نحوه فعالیت برخی از این سازمان‌ها وجود دارد مبنی بر این که با وجود گسترش کمی سازمان‌های مردم‌نهاد در سال‌های اخیر، فقط تعداد اندکی از آنها توانسته‌اند به‌صورت واقعی باری از دوش جامعه بردارند، چراکه بیشتر این سازمان‌ها در جذب کمک‌های مردمی موفق نبوده و به جای این که برای رفع کمبودها در کنار جامعه باشند، خودشان به بودجه‌های دولتی و کمک‌های شهرداری وابسته شده‌اند.
با وجود این،هنوز برخی سازمان‌های مردم‌نهاد و همچنین رسانه‌ها می‌توانند بازوی توانمند جامعه در نمایش مشکلات باشند و دیدبانی حفظ منافع عمومی را به‌عهده گیرند تا بی‌توجهی به قانون در همه دستگاه‌ها به حداقل برسد. در زمینه کودکان زباله‌گرد نیز چون تاکنون گزارش‌هایی غیرمستند مبنی‌بر به‌کارگیری و اسکان کودکان مهاجر غیرقانونی توسط پیمانکاران شهرداری تهران در کارگاه‌های تفکیک زباله در رسانه‌ها منتشر شده است، می‌توان از سازمان‌های مردم‌نهاد و فعالان رسانه‌ای درخواست کرد که اگر مستنداتی در این باره دارند، آنها را به کمیسیون‌های مربوط در شواری شهر تهران ارسال کنند تا اگر روندی غیر قانونی در حوزه بازیافت در شهرداری تهران در جریان است، اعضای شواری شهر از آن آگاه شوند و با متخلفان احتمالی برخورد کنند.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "نیم نگاه " کاری از گروه اجتماعی هفدهم تیرماه در ساعت 12:00 به بررسی مشکلات کودکان زباله گرد می پردازد.

مرتبط با این خبر

  • بررسی راه کارهای آموزشی برای آمادگی و پیشگیری از بحران در رادیو سلامت

  • به زندگی سلام کن و تعامل با مخاطبان

  • دلایل اصلی فرو ریزش‌ها در تهران

  • شصت سی و تلاش برای کاهش حوادث جاده ای در استان های البرز ،گلستان ،خراسان رضوی و یزد

  • سامانه تصمیم برای پیشگیری از طلاق در افق روشن

  • آنچه در برنامه افق روشن بررسی شد

  • افزایش 35 درصدی حوادث جاده ای

  • پزشکی هسته ای و دستاوردهای آن در رادیو انقلاب

  • جشن تولد کودک 6 ساله در «خونه زندگی»

  • کافه «دانتیسم» اینبار در «خونه زندگی» رادیو سلامتی ها